To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,468 - 2/27/25 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,786 |
| User: | Yurchuk Viktor |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspberri pi5 disable gen3 argon v3 |
| Test #104,466 - 2/27/25 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,850 |
| User: | Yurchuk Viktor |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon v2 ssd USB |
| Test #104,464 - 2/27/25 2:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung-990EVO-1T-via-hat-X1001-03 |
| Test #104,460 - 2/27/25 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung-990EVO-1T-via-hat-tytion-02 |
| Test #104,456 - 2/27/25 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,116 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspberri argon v3 |
| Test #104,455 - 2/27/25 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 02-superheer-500-via-hat-X1001 |
| Test #104,452 - 2/27/25 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston128SSD |
| Test #104,451 - 2/27/25 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,664 |
| User: | mike |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Strix 15 GL503GE |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucuial p310 512gb nvme on ubuntu 24.10 OS and device Asus rog gl503ge-es52 |
| Test #104,449 - 2/27/25 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 53,595 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | forceturboenabled |
| Test #104,446 - 2/27/25 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 47,197 |
| User: | datagutt |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | X4 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 MINI SSD - 1TB - PCIe 4.0 - M.2 2230 |
| Test #104,439 - 2/27/25 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,038 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #104,438 - 2/27/25 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 1,423 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #104,436 - 2/27/25 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 56,190 |
| User: | PNY CS1030 256GB |
| Brand: | PNY CS1030 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY CS1030250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NY CS1030 256GB |
| Test #104,435 - 2/27/25 6:46 am | |
|---|---|
| Score: | 694 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar USD00 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | PNY CS1030 256GB |
| Test #104,434 - 2/27/25 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 44,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT2000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 2TB on Pi5 8GB |
| Test #104,433 - 2/27/25 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 32,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme bookworm 64bit |
| Test #104,432 - 2/27/25 4:42 am | |
|---|---|
| Score: | 52,001 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gen 3.0 |
| Test #104,427 - 2/27/25 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 19,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,423 - 2/26/25 9:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSN5512GPU7NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | toshiba 512 |
| Test #104,419 - 2/26/25 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,647 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Endurance (JD4RT) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | Samsung JD4RT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | samsung128sd |