To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,366 - 2/25/25 8:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,889 |
| User: | yes |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,365 - 2/25/25 7:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,925 |
| User: | aa |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | aa |
| Test #104,364 - 2/25/25 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | rp829a |
| Test #104,362 - 2/25/25 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 1TB SSD Gen 3 |
| Test #104,359 - 2/25/25 5:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,387 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,357 - 2/25/25 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,671 |
| User: | EricLEdberg |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ELERPI4: RPI 4, 8G, USB Inland 256GB |
| Test #104,355 - 2/25/25 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,736 |
| User: | Kingston NV3 NVMe |
| Brand: | Kingston NV3 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV3S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,353 - 2/25/25 1:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,429 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,351 - 2/25/25 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme microSD on Pi 4 internal microSD port |
| Test #104,344 - 2/25/25 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 61,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Change to Gen 3 |
| Test #104,342 - 2/25/25 10:37 am | |
|---|---|
| Score: | 12,948 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | crucialP3+ |
| Test #104,341 - 2/25/25 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 62,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,338 - 2/25/25 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 1,309 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Micro Center SD OEM (CBADS) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter CBADS |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Cytron MakerDisk |
| Test #104,333 - 2/25/25 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 44,270 |
| User: | rpi master |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi master |
| Test #104,329 - 2/25/25 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 1,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (JULIE) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk JULIE |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | gdfh |
| Test #104,327 - 2/25/25 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 1,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (JULIE) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk JULIE |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | xkjfd |
| Test #104,323 - 2/25/25 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (JULIE) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk JULIE |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | pi5test |
| Test #104,317 - 2/24/25 11:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,056 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | sun55iw3 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OPI4A Netac NVME M.2 |
| Test #104,315 - 2/24/25 10:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SPCC M.2 PCIe SSD (SN12029) on Raspberry Pi 5 |
| Test #104,314 - 2/24/25 9:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 742 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Kingston SA16G SD |