To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #102,510 - 1/26/25 7:50 am | |
|---|---|
| Score: | 52,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NMB620 worker-pi-home-02 |
| Test #102,508 - 1/26/25 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 60,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,505 - 1/26/25 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 59,238 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450MTFDKBA1T0TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #102,504 - 1/26/25 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 38,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512 GB SSD Raspberry Pi 5 |
| Test #102,502 - 1/25/25 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Dell OptiPlex 3050 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #102,500 - 1/25/25 8:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD nvme ssd 1TB |
| Test #102,499 - 1/25/25 8:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 49,317 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,497 - 1/25/25 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 928 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.4 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U3 |
| Test #102,496 - 1/25/25 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,768 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,494 - 1/25/25 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,248 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsungbar |
| Test #102,489 - 1/25/25 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,886 |
| User: | ahowe |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac3000(2) SSD on Pi 5 using PCIe hat |
| Test #102,487 - 1/25/25 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,844 |
| User: | ahowe |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FanxiangS500PRO on Pi 5 using PCIe hat |
| Test #102,482 - 1/25/25 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,678 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung Pro 990 SSD on Pi 5 using Geekworm X1001 PCIe to M.2 HAT |
| Test #102,471 - 1/25/25 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 27,306 |
| User: | hydrino |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi5 Samsung model: SSD 980 1TB install in pcie slot |
| Test #102,470 - 1/25/25 11:28 am | |
|---|---|
| Score: | 3,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD990PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,467 - 1/25/25 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 37,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN580500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLUE |
| Test #102,465 - 1/25/25 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 63,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cricial SSD |
| Test #102,463 - 1/25/25 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 17,645 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,462 - 1/25/25 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 47,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico NVMe on Pi5 with 52Pi adapter |
| Test #102,461 - 1/25/25 10:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,335 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |