To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #79,472 - 2/13/24 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,090 |
| User: | freerider |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial T500 1TB NVME on Raspberry Pi 5 using Pimoroni NVMe Base |
| Test #79,471 - 2/13/24 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,408 |
| User: | DKW |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 500GB SSD on Pi 4 Using SSK NVMe to USB adapter |
| Test #79,467 - 2/13/24 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,179 |
| User: | schultzzz |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | 512G Apple SSD on Mac Mini M2 Pro 16G 10C |
| Test #79,466 - 2/13/24 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,658 |
| User: | schultzzznet |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV2000 on Pimoroni NVMe Base B3 in Gen3 Mode |
| Test #79,465 - 2/13/24 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE064) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba SE064 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #79,464 - 2/13/24 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,548 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | Hetzner Virtual Server |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | test-test |
| Test #79,463 - 2/13/24 1:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 26,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | OptiPlex 990 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ubuntu-test |
| Test #79,457 - 2/13/24 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 1,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro (SP16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP16G |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | sdcard |
| Test #79,456 - 2/13/24 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 26,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Fikwot FN501Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD |
| Test #79,452 - 2/13/24 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,366 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #79,451 - 2/13/24 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 35,861 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NVME |
| Test #79,450 - 2/13/24 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #79,447 - 2/13/24 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDXPS480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO 480GB on Pi 4 with UGREEN SATA to USB 3.1 Adapter |
| Test #79,446 - 2/13/24 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital RE3 3.5" HDD |
| Board: | Z10PA-U8 Series |
| Device: | WDC WD4000FYYZ-01UL1B3 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #79,444 - 2/13/24 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 9,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Test #79,443 - 2/13/24 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 1,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE064) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba SE064 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #79,442 - 2/13/24 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 39,494 |
| User: | ScifiBob |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KINGSTON SNV2S1000G on Pi 5 using Pimoroni NVME hat |
| Test #79,440 - 2/13/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 6,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PRO |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #79,439 - 2/13/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,637 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #79,437 - 2/13/24 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 6,778 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Buffalo PST Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Buffalo SSD-PSTA/N |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 20240213 |