To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,763 - 12/12/23 1:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 27,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orange pi 5 plus |
| Test #75,760 - 12/12/23 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 12,110 |
| User: | cr0 |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT512MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #75,759 - 12/12/23 12:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,758 - 12/12/23 11:14 am | |
|---|---|
| Score: | 1,318 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk 64GB on Pi4 |
| Test #75,757 - 12/12/23 10:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,894 |
| User: | tispokes |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix BC501HFM512GDJTNG-8310A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC501 M2 NVMe via Ugreen USB Adapter on RPi4 2GB 1.5 upper USB3 |
| Test #75,751 - 12/12/23 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 1,916 |
| User: | kimo |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi5 sandisk extreme 64 |
| Test #75,750 - 12/12/23 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 3,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspi 5 and 128GB Samsung SD Card |
| Test #75,748 - 12/12/23 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 12,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SE760 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SE760 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ADATA SSD |
| Test #75,746 - 12/12/23 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 8,545 |
| User: | mrlinux2U |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Blue NVME (USB) - Raspberry Pi 4B |
| Test #75,745 - 12/12/23 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,587 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SDCard |
| Test #75,744 - 12/12/23 6:56 am | |
|---|---|
| Score: | 12,302 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,742 - 12/12/23 6:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,721 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S201 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Fanxiang S201256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 USB3 M.2 SATA SSD |
| Test #75,741 - 12/12/23 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 1,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A2 (SK128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SK128 |
| Class: | A2 C10 V10 U1 |
| Note: | sandisk ultra 128 |
| Test #75,740 - 12/12/23 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 45,431 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN750SENVMe500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 SE on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #75,738 - 12/12/23 5:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,419 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung GE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | samsung evo 256gb |
| Test #75,734 - 12/12/23 4:19 am | |
|---|---|
| Score: | 6,667 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT240BX500SSD1 SSD Interne BX500 (240 Go, 3D NAND, SATA, 2,5 pouces), Noir, 240 Go |
| Test #75,733 - 12/12/23 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 7,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT240BX500SSD1 SSD Interne BX500 (240 Go, 3D NAND, SATA, 2,5 pouces), Noir, 240 Go |
| Test #75,732 - 12/12/23 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 484 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Digital (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #75,731 - 12/12/23 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Kingston |
| Test #75,730 - 12/12/23 3:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,550 |
| User: | soldierflup |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 1TB on Pi4 |