To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,705 - 12/11/23 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,316 |
| User: | JotB |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #75,704 - 12/11/23 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 3,574 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #75,702 - 12/11/23 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 4,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #75,701 - 12/11/23 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SSK SATASSD256GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSK 256GB USB 3.2 Gen2 on Pi4 using the USB3 port |
| Test #75,698 - 12/11/23 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 4,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Samsun Raspberry pi 4 |
| Test #75,697 - 12/11/23 2:36 am | |
|---|---|
| Score: | 11,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | OCZ VERTEX3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD ZCO raspberry pi 5 |
| Test #75,695 - 12/11/23 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Radxa Zero 2 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung 256 GB EVO Plus MicroSDXC Class 10 / UHS-1 Flash Memory on Radxa Zero 2 Pro |
| Test #75,694 - 12/10/23 10:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JB1Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung JB1Q5 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Test #75,693 - 12/10/23 8:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,367 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | factory installed 8Gb EMMC |
| Test #75,692 - 12/10/23 7:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 41,316 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | AData XPG Gammix S70 Blade |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData GAMMIXS70BLADE |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | XPG GAMMIX S70 BLADE on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #75,691 - 12/10/23 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,203 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S1024G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC3000 on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #75,690 - 12/10/23 7:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,542 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM710 on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #75,689 - 12/10/23 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,030 |
| User: | pineberrypi |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia EXCERIA NVMe SSD on Pineberry Pi HatDrive! Bottom |
| Test #75,688 - 12/10/23 6:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,371 |
| User: | test1 |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | uconsole cm4 lite 32G sd card |
| Test #75,686 - 12/10/23 5:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,283 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NX-1TB2230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | mine |
| Test #75,683 - 12/10/23 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FS810 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Fikwot FS8102TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | deskpi pro |
| Test #75,681 - 12/10/23 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 963 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (GB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung GB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung SD Card |
| Test #75,680 - 12/10/23 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,679 - 12/10/23 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,919 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SF128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SF128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk - Model: SF128 pi 5 |
| Test #75,677 - 12/10/23 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | CHUWI LapBook Air |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Dogfish 1TB SSD M.2 2242 SATA |