To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #102,973 - 2/2/25 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,849 |
| User: | Andy-450 |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | GB-BACE-3150-System |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #102,911 - 2/1/25 4:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,708 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #102,885 - 2/1/25 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 573 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 400 Rev 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | USB DISK 3.0 size: 115.43 GiB |
| Test #102,859 - 1/31/25 10:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 |
| Device: | Orico 256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | lsblk |
| Test #102,816 - 1/31/25 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 267 |
| User: | KostyaTheSon |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | 81W1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Some 64 GB USB flashdrive. Tested through my Lenovo Ideapad 3 15ADA05 |
| Test #102,800 - 1/31/25 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk Ultra |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Sandisk Ultra USB3 on Pi4 |
| Test #102,732 - 1/30/25 1:07 am | |
|---|---|
| Score: | 3,971 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #102,730 - 1/30/25 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 3,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #102,663 - 1/29/25 6:26 am | |
|---|---|
| Score: | 10,821 |
| User: | Nick |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPI using WD Black ssd |
| Test #102,628 - 1/28/25 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 731 |
| User: | piper |
| Brand: | Verbatim Store n Go |
| Board: | B550 Phantom Gaming 4-ac |
| Device: | Verbatim STORENGO |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Verbatim64gig-Pop_OS |
| Test #102,614 - 1/28/25 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 23,369 |
| User: | nveme |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu-map |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme |
| Test #102,608 - 1/28/25 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Ultra Flair 150MB/s USB 3.0 Flash Drive on Pi 4 |
| Test #102,587 - 1/27/25 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,837 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | s905x2 TVBox 4GB 1000Mbit |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128 Gb on Amlogc x9 |
| Test #102,554 - 1/26/25 8:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,604 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport Ultra |
| Board: | Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 |
| Device: | WDC MyPassport0830 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #102,537 - 1/26/25 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #102,514 - 1/26/25 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk |
| Test #102,494 - 1/25/25 2:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,248 |
| User: | baggybawz |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsungbar |
| Test #102,462 - 1/25/25 10:16 am | |
|---|---|
| Score: | 47,955 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5 Model B Rev 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Orico NVMe on Pi5 with 52Pi adapter |
| Test #102,420 - 1/24/25 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #102,415 - 1/24/25 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Ultra Line USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.2 |
| Device: | Intenso UltraLine |
| Class: | USB Flash |
| Note: | [A |