To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,657 - 5/18/26 6:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,311 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC601 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GEJ4X112N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SKHynix Gen4x4 |
| Test #133,654 - 5/18/26 4:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,642 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Smart M.2 SATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Smart SH9M2S86Q120GLE3GC |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #133,649 - 5/18/26 7:54 am | |
|---|---|
| Score: | 38,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S501 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S501128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cytron makedisk |
| Test #133,645 - 5/18/26 12:56 am | |
|---|---|
| Score: | 27,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPNQD-256G-2006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 256gb nvme ssd on pi 5 using pironman 5max case |
| Test #133,644 - 5/17/26 10:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 54,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #133,636 - 5/17/26 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 52,750 |
| User: | Timmy99 |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 Evo Plus - PCIe 3.0 - NVMe - Raspberry Pi 5 |
| Test #133,635 - 5/17/26 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 54,435 |
| User: | loumartin |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe 500 GB SSD on Pimoroni base |
| Test #133,633 - 5/17/26 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 58,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S880 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 1.0 |
| Device: | Fanxiang S8801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cmrat |
| Test #133,631 - 5/17/26 3:59 am | |
|---|---|
| Score: | 62,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | microsd SanDisk 64GB |
| Test #133,630 - 5/17/26 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 6,776 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P210 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Patriot P2102048GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #133,628 - 5/16/26 10:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi4 usb ssd 500GB |
| Test #133,626 - 5/16/26 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,656 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 1tb no gpio ssd/only m2. uptodate pios genuite/mint (not mint desktop) |
| Test #133,625 - 5/16/26 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,973 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 500 plus uptodate pios with kde desktop. not original ssd. |
| Test #133,624 - 5/16/26 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 69,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | To Be Filled By O.E.M. |
| Device: | Lexar SSDNM7904TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 9800X3D lexar 4TB and kingston 2tb |
| Test #133,620 - 5/16/26 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 51,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 980 |
| Test #133,613 - 5/16/26 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 57,935 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,612 - 5/15/26 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 64,730 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,608 - 5/15/26 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,672 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-2562230 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe SDD on PI |
| Test #133,607 - 5/15/26 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,696 |
| User: | Dean aus Berlin |
| Brand: | SKHynix PC711 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix HFS256GDE9X081N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AAAAAAAAAAAAAAAAA |
| Test #133,604 - 5/15/26 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |