To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,694 - 6/22/20 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,692 - 6/22/20 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,183 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD500GB ssd udev trim rule mount discard Eluteng adapter |
| Test #27,690 - 6/22/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #27,683 - 6/22/20 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,057 |
| User: | DaveS |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC NVMeWDCWDS250G2B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN550 M.2 Pcie NVMe SSD using Plugable USB-C to M.2 NVMe Enclosure 250 GB |
| Test #27,681 - 6/22/20 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,436 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZMPA128HMFU-000H1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | pip install RPi.GPIO |
| Test #27,676 - 6/22/20 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,299 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC2CW240A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | orico enclosure with intel ssd |
| Test #27,674 - 6/22/20 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,632 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Kunup portable usb |
| Test #27,673 - 6/22/20 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,325 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair Force MP510 240 GB NVMe on Pi 4 using FIDECO M.2 NVME External SSD Enclosure USB 3.1 |
| Test #27,666 - 6/22/20 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 8,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV256TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | External NVME Samsung 128gb on UsbStick |
| Test #27,662 - 6/22/20 9:52 am | |
|---|---|
| Score: | 6,602 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,661 - 6/22/20 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | crucial mx500 |
| Test #27,659 - 6/22/20 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 10,278 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CX500 |
| Test #27,658 - 6/22/20 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,784 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,656 - 6/22/20 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 5,846 |
| User: | Iliask |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 with SSD INTENSO 128GB M.2 2280 SATA 3 & RAIDSONIC ICY BOX IB-183M2 EXTERNAL USB 3.0 ENCLOSURE FOR M.2 SSD |
| Test #27,655 - 6/22/20 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sam ssd 500 entech |
| Test #27,654 - 6/22/20 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,652 - 6/22/20 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,650 - 6/22/20 8:40 am | |
|---|---|
| Score: | 4,958 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital blue using Icy Box USB Adapter |
| Test #27,648 - 6/22/20 7:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 545 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2KW256G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intell |
| Test #27,646 - 6/22/20 7:33 am | |
|---|---|
| Score: | 8,628 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi 8gb startech usb3 |