To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,629 - 6/21/20 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung QVO 1TB with ELUTeng adapter |
| Test #27,628 - 6/21/20 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | raspberry pi 4B 2G overclocked to 2000mhz - eulang usb 3.0 - adata u650ssd |
| Test #27,623 - 6/21/20 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Integral UltimaPro X SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Integral |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rpi 4 8GB - Eulang 3.0 sata - Integral SSD |
| Test #27,621 - 6/21/20 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk |
| Test #27,619 - 6/21/20 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400S |
| Test #27,610 - 6/21/20 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,748 |
| User: | goldensun21 |
| Brand: | PNY CS1311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS1311120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS1311 120GB 2.5 SATA III SSD in Inland USB 3.0 enclosure |
| Test #27,604 - 6/21/20 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | da |
| Test #27,602 - 6/21/20 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,921 |
| User: | dreeg |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Orico with quirks |
| Test #27,601 - 6/21/20 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,311 |
| User: | 27 |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC NVMeWDS500G3X0C-00SJ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #27,600 - 6/21/20 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,518 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON LMT-128M6MmSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SSD Pi4 |
| Test #27,594 - 6/21/20 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,639 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZMPA128HMFU-000H1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung MZMPA128HMFU-000H1 SSd on Pi4 v1.2 using mSATA to USB Adapter LS-721M |
| Test #27,591 - 6/21/20 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 3,612 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZMPA024HMCD-000L1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #27,584 - 6/21/20 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,576 - 6/21/20 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 6,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #27,574 - 6/21/20 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 5,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd disk I had just to test, latest firmware on pi as of june 2020 |
| Test #27,570 - 6/21/20 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,641 |
| User: | pro.control |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung ssd 850 evo on sata 2 interface |
| Test #27,564 - 6/20/20 6:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston KC600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SKC600256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston |
| Test #27,560 - 6/20/20 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #27,556 - 6/20/20 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,777 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #27,552 - 6/20/20 4:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,070 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |