To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,162 - 6/15/20 10:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,365 |
| User: | leigh |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial mx500 ssd on rpi4 startech sata to usb |
| Test #27,159 - 6/15/20 10:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,956 |
| User: | leigh |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #27,146 - 6/15/20 7:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,763 |
| User: | edu.uy |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo860 on Pi4 4gRAM UGREEN SATA t USB enclosure |
| Test #27,145 - 6/15/20 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 38,403 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Tuxedo InfinityBook Pro 15 v4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd on htux |
| Test #27,139 - 6/15/20 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120G SSD on Pi4 w/ Sabrent USB3 adapter + quirks |
| Test #27,133 - 6/15/20 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU800 512GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #27,131 - 6/15/20 4:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,781 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Synology DiskStation DS918+ NAS Server |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Synology iSCSIStorage |
| Class: | SSD (NAS) |
| Note: | Synology DiskStation DS918+ |
| Test #27,130 - 6/15/20 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,985 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | n |
| Test #27,127 - 6/15/20 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Chronos Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Mushkin MKNSSDCR120GB-DX7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | UGreen Test2 |
| Test #27,118 - 6/15/20 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,574 |
| User: | tonkavich-03 |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | trialnerror |
| Test #27,115 - 6/15/20 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,592 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | OCZ VERTEX2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ss |
| Test #27,110 - 6/15/20 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,705 |
| User: | giorgio |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | v6 |
| Test #27,096 - 6/15/20 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 4,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SSDNOW30GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SNV125-S2/30GB using Unitek USB transparent case |
| Test #27,094 - 6/15/20 7:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,723 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,087 - 6/15/20 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 9,872 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #27,086 - 6/15/20 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 4,864 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,085 - 6/15/20 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD60GB Pi4 USB3 |
| Test #27,081 - 6/15/20 1:51 am | |
|---|---|
| Score: | 5,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SSD |
| Test #27,080 - 6/15/20 1:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,614 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,078 - 6/15/20 12:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,564 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 970+ in Pluggable Enclosure on Pi4 |