To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #27,071 - 6/14/20 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,778 |
| User: | I love RISC OS |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 840 pro on Pi4 Rev. 1.1 using ICY Box portable USB3-SATA adapter |
| Test #27,067 - 6/14/20 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,966 |
| User: | W7PP |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS120GSSD220S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transend SSD2205 Benfei adapter |
| Test #27,059 - 6/14/20 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung M.2 Drive in an external enclosure connectoed through an adapter into a Pi 4 |
| Test #27,056 - 6/14/20 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 10,010 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #27,054 - 6/14/20 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 5,729 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240M500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,043 - 6/14/20 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,641 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2M080G2HP |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,042 - 6/14/20 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 7,676 |
| User: | Kenmore3 |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZNTY128HDHP-00007 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD WDS250G2B0B SSD on Pi 4 with 8GB using GLOTRENDS USB 3.0 5Gbps SATA M.2 SSD |
| Test #27,036 - 6/14/20 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 9,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #27,033 - 6/14/20 5:39 am | |
|---|---|
| Score: | 5,127 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #27,031 - 6/14/20 4:29 am | |
|---|---|
| Score: | 8,090 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD on Pi 4 using ASMedia adapter |
| Test #27,029 - 6/14/20 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,482 |
| User: | SuperNero |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 on RasPi 4 |
| Test #27,028 - 6/14/20 2:50 am | |
|---|---|
| Score: | 6,011 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,015 - 6/13/20 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,770 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #27,009 - 6/13/20 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO |
| Test #27,003 - 6/13/20 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | ASRock J4105-ITX |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,999 - 6/13/20 2:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,727 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZMPA128HMFU-000H1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #26,998 - 6/13/20 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 mSATA Series |
| Board: | |
| Device: | Samsung MZMPA128HMFU-000H1 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #26,987 - 6/13/20 9:23 am | |
|---|---|
| Score: | 4,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V200 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV200S3256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,986 - 6/13/20 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 6,398 |
| User: | BigBadEddie |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SanDisk SDSA6MM-016G-1006 2042 16Gb M.2 SSD on a Pi 4 using an Ebay NGFF SATA to USB 3.1 adapter |
| Test #26,981 - 6/13/20 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 9,383 |
| User: | Fluflis |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 Pro 128GB on Pi4 2GHz Overclocked using StarTech SATA to USB adapter (native usb boot) |