To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #26,032 - 5/31/20 10:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT750MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on Pi4 |
| Test #26,027 - 5/31/20 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 4,527 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,026 - 5/31/20 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,888 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA500GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Inateck Samsung SSD |
| Test #26,024 - 5/31/20 9:15 am | |
|---|---|
| Score: | 6,442 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS64GMTS800 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #26,023 - 5/31/20 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 6,016 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,022 - 5/31/20 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingspec m2 128g |
| Test #26,021 - 5/31/20 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Score |
| Test #26,014 - 5/31/20 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 6,453 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston240 on pi4 using j-micron with quirks |
| Test #26,011 - 5/31/20 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 9,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #26,010 - 5/31/20 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,885 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd 860 evo |
| Test #26,005 - 5/31/20 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,013 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 sub3 disk |
| Test #26,003 - 5/31/20 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,135 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 470 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung 470SeriesSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 470 Series SSD Media |
| Test #26,002 - 5/31/20 2:01 am | |
|---|---|
| Score: | 6,558 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM841n Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7PC128HAFU-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung |
| Test #25,998 - 5/31/20 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,726 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #25,994 - 5/30/20 10:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,989 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD on Pi4 usin Sabrent SATA to USB adapter and quirks |
| Test #25,989 - 5/30/20 8:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,101 |
| User: | Akai |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 2.5 64GB SATA III SSD on Pi 4 USB BETA BOOT |
| Test #25,987 - 5/30/20 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,953 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Apple SSDSM256E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Apple A1398 SSD on Pi 4 using USB adapter |
| Test #25,977 - 5/30/20 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,626 |
| User: | UncleUncle |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a400 ssd on pi 4 with ubuntu 20.04 32bit |
| Test #25,976 - 5/30/20 4:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,770 |
| User: | moto.es |
| Brand: | Toshiba THNSNS Series mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSNS128GMCP |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | TOSHIBA 128Gb Msata SSD on Pi 4 using ASM1051 SATA to USB adapter |
| Test #25,975 - 5/30/20 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,507 |
| User: | RockKnocker |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | external usb3 500gb crucial drive, boot on sd |