To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #94,892 - 9/19/24 11:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial SSD |
| Test #94,886 - 9/19/24 8:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,885 - 9/19/24 7:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,783 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL22T0HBLB-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung |
| Test #94,884 - 9/19/24 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 990 EVO NVME on Pi 5 with PIMORONI Base |
| Test #94,883 - 9/19/24 6:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,539 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,872 - 9/19/24 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 with NVME by PCI |
| Test #94,866 - 9/19/24 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,913 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 GS |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600GS |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,862 - 9/19/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,689 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #94,861 - 9/19/24 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 57,299 |
| User: | lexh2 |
| Brand: | Corsair MP600 GS |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600GS |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 GS 1TB on Pi 5 using Pimoroni NVMe base |
| Test #94,855 - 9/19/24 8:47 am | |
|---|---|
| Score: | 57,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #94,849 - 9/19/24 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 48,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pciex1_gen3 |
| Test #94,846 - 9/19/24 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 6,908 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #94,841 - 9/19/24 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 43,123 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,837 - 9/19/24 4:58 am | |
|---|---|
| Score: | 41,936 |
| User: | badank electronic |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | RK3588 OPi 5 Max |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pameera PM30 on orange Pi 5 Max |
| Test #94,833 - 9/19/24 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 59,098 |
| User: | badank electronic |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pameera PM30 |
| Test #94,832 - 9/19/24 3:13 am | |
|---|---|
| Score: | 6,841 |
| User: | Heisenberg |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400S 120GB SSD using Agestar 2.5 USB3.0 External Enclosure |
| Test #94,826 - 9/18/24 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 58,546 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,820 - 9/18/24 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 61,186 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Waveshare M.@ |
| Test #94,818 - 9/18/24 3:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,553 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM790 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7904TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NME790 |
| Test #94,817 - 9/18/24 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Unknown SSD |