To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #94,234 - 9/9/24 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 12,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300 |
| Board: | FUJITSU Futro S720 |
| Device: | SanDisk SD7TB3Q-256G-1006 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #94,232 - 9/9/24 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 62,627 |
| User: | Wildfire |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC3000 NVMe SSD on Pi 5 using Waveshare NVMe to PCI-e bridge |
| Test #94,231 - 9/9/24 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 23,443 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,230 - 9/9/24 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 30,983 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 000000 |
| Test #94,225 - 9/9/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 44,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CL1-3D128-Q11 NVMe SSSTC 128GB on Pi 5 8GB using Pi M.2 HAT+ |
| Test #94,224 - 9/9/24 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 49,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | patriot 480 |
| Test #94,219 - 9/9/24 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,577 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500 on Pi 4 using Inateck USB 3.2 Gen 2 (FE2014) |
| Test #94,218 - 9/8/24 11:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 SSD on Raspberry Pi 5 with Pimoroni NVMe Base |
| Test #94,217 - 9/8/24 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,221 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | bc711 pi5 |
| Test #94,210 - 9/8/24 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,510 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram PX500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Goodram SSDPR-PX500-256-80-G2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,205 - 9/8/24 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,787 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 |
| Test #94,199 - 9/8/24 12:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,665 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,197 - 9/8/24 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7001T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Team SATA3 1TB |
| Test #94,191 - 9/8/24 8:49 am | |
|---|---|
| Score: | 55,293 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sn770 |
| Test #94,189 - 9/8/24 8:06 am | |
|---|---|
| Score: | 54,389 |
| User: | corsair |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN580250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD 254 wirt Neo case and RPi5 |
| Test #94,187 - 9/8/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 47,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power |
| Test #94,186 - 9/8/24 5:46 am | |
|---|---|
| Score: | 59,793 |
| User: | VallThore |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NM710 via KAmodRPi5 PCIe-M.2 + 3.0GHz Pi 5B |
| Test #94,185 - 9/8/24 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 56,697 |
| User: | VallThore |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NM710 pci-e 3.0 + 2.8GHz Pi 5B |
| Test #94,184 - 9/8/24 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 60,326 |
| User: | VallThore |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NM710 pci-e 3.0 + 2.6GHz Pi 5B |
| Test #94,183 - 9/8/24 2:33 am | |
|---|---|
| Score: | 55,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |