To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #94,172 - 9/7/24 9:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,006 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,169 - 9/7/24 9:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 64,622 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | mc1tb |
| Test #94,168 - 9/7/24 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,769 |
| User: | darkbuck |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5b with nvme gen3 |
| Test #94,166 - 9/7/24 7:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,321 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,165 - 9/7/24 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,570 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,161 - 9/7/24 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 59,570 |
| User: | Sega |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Micro on Pi 5 using M.2 HAT+ (dtparam=pciex1_gen=3) |
| Test #94,153 - 9/7/24 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power A60 1Tb NVMe on GeekPi P33 Poe/NVMe Hat with Pi 5 8G PCIe Gen 3 |
| Test #94,151 - 9/7/24 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi3000 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Verbatim Vi3000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #94,149 - 9/7/24 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,377 |
| User: | bd |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 Pro 2TB Pimoroni Base Duo Raid1 |
| Test #94,148 - 9/7/24 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 49,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nvme |
| Test #94,146 - 9/7/24 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 62,669 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Inland TN446 (pciex1_gen=3) |
| Test #94,145 - 9/7/24 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 49,056 |
| User: | VallThore |
| Brand: | Lexar NM710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM7101TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5B + Lexar NM710 M.2 (pci-e 3.0) |
| Test #94,142 - 9/7/24 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 56,661 |
| User: | KZ |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | RK3588 OPi 5 Max |
| Device: | Team TM8FP6256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5Max |
| Test #94,139 - 9/7/24 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 51,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,132 - 9/7/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 53,107 |
| User: | KZ |
| Brand: | Emtec X300 |
| Board: | RK3588 OPi 5 Max |
| Device: | Emtec X300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5Max |
| Test #94,129 - 9/7/24 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 32,996 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | first |
| Test #94,124 - 9/7/24 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 12,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT4000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus SSD 4To Nvme on iDsonix USB3.0 adapter |
| Test #94,120 - 9/7/24 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 46,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,118 - 9/7/24 3:36 am | |
|---|---|
| Score: | 39,816 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 5 pcie3 |
| Test #94,116 - 9/7/24 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 53,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN770M2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_2TB |