To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #94,114 - 9/7/24 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 56,282 |
| User: | it4dummies.ch |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry 5 WD Blue SN580 NVMe SSD M.2 P33 Hat 52pi dtparam=pciex1_gen=3 PI OS Lite (64Bit) |
| Test #94,110 - 9/7/24 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 40,035 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG30ZMT128GTOSHIBA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | fd |
| Test #94,106 - 9/7/24 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 26,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix HFM256GDHTNI-87A0B |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,103 - 9/7/24 1:09 am | |
|---|---|
| Score: | 56,084 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | makerdisk 512gb with argon nvme base pi 5 pcie |
| Test #94,101 - 9/6/24 11:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,280 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD |
| Test #94,100 - 9/6/24 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test 1 |
| Test #94,098 - 9/6/24 6:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 40,994 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN580250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue SN580 |
| Test #94,094 - 9/6/24 3:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KLEVV CRAS C910 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KLEVV CRASC910M.2NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nve |
| Test #94,090 - 9/6/24 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 30,951 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D256-Q11NVMeSSSTC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC model: CL1-3D256-Q11 NVMe SSSTC 256GB |
| Test #94,085 - 9/6/24 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 6,924 |
| User: | markkuh |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Verbatim Vi550S3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Verbatim Vi550 S3 on Pi 4 using StarTech SATA to USB |
| Test #94,084 - 9/6/24 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 49,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi5 with ST4000 raid1 and 250GB Intenso Nvme SSD |
| Test #94,083 - 9/6/24 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 36,991 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,077 - 9/6/24 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 49,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Nv |
| Test #94,072 - 9/6/24 5:24 am | |
|---|---|
| Score: | 11,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC401 M.2 |
| Board: | Radxa ROCK 3A |
| Device: | SKHynix SC401SATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | rock 3a m.2 e-key sata boot |
| Test #94,071 - 9/6/24 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 6,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD RPi4 |
| Test #94,063 - 9/6/24 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 56,209 |
| User: | m90q |
| Brand: | PNY XLR8 CS3030 |
| Board: | 11U6CTO1WW |
| Device: | PNY CS30301TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron SSD on Lenovo M90q |
| Test #94,054 - 9/5/24 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,425 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Foresee XP1000F |
| Board: | NEO Z100-0dB |
| Device: | Foresee XP1000F512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Minix Z100db0 16G/500G |
| Test #94,051 - 9/5/24 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,740 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 840 EVO 500G using Ugreen enclosure with ASMedia controller |
| Test #94,050 - 9/5/24 3:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 35,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NX-1TB2280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 1TB Gen 3 NVMe Rpi 5 X1001 Hat |
| Test #94,045 - 9/5/24 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrient Rocket 256GB with Gen 3 HAT |