To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #93,686 - 8/29/24 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Gen3 speed |
| Test #93,680 - 8/29/24 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 39,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,679 - 8/29/24 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,903 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,677 - 8/29/24 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 56,841 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,675 - 8/29/24 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 62,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus 1TB using Pimornoi NVMe on Raspberry Pi 5 8Gb |
| Test #93,674 - 8/29/24 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 59,666 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD5 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,667 - 8/29/24 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 53,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDPCSN740SDDPTQE-2T00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspberry pi5 pcie3 WD SN740 2T |
| Test #93,665 - 8/29/24 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 50,670 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,664 - 8/29/24 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 43,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2300 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2300MTFDHBA2T0TDV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PhucServer_PCIe3 |
| Test #93,659 - 8/29/24 1:26 am | |
|---|---|
| Score: | 49,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,657 - 8/28/24 10:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 960 pro pci3.0 pi5 |
| Test #93,641 - 8/28/24 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7702TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD_BLACK SN770 2TO |
| Test #93,640 - 8/28/24 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 56,889 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,639 - 8/28/24 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,543 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,636 - 8/28/24 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | After PCIEX speed change |
| Test #93,632 - 8/28/24 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 10,714 |
| User: | KurtisAsia |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on TinkerBoard 2S using ITGZ USB to SATA adapter - JMS576A |
| Test #93,628 - 8/28/24 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,608 - 8/28/24 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 41,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,607 - 8/28/24 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 52,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980Pro |
| Test #93,603 - 8/28/24 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 57,096 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN770M1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |