To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #72,312 - 8/13/23 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900M.2250GBSSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | PNY CS900 250GB M.2 SATA III on RPi4 using Argon 40 M.2 Case |
| Test #72,308 - 8/13/23 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,772 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung MZVKW1T0HMLH-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,307 - 8/13/23 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,037 |
| User: | Chrom |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ORICO USB3.2 Gen2 Type-C M.2 NVMe / Samsung 980 PRO M.2 NVMe SSD |
| Test #72,304 - 8/13/23 9:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,886 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,298 - 8/13/23 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,261 |
| User: | Guerteltier |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SN570 1TB AliExpress USB3.1 Adapter on Pi 4 |
| Test #72,290 - 8/12/23 9:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Realtek RTL9210 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,283 - 8/12/23 3:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 19,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Orange Pi 5 Kioxia KBG40ZNS128GNVMeKIOXIA128GB 120GB |
| Test #72,278 - 8/12/23 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,029 |
| User: | hhac |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Realtek Semiconductor Corp. RTL9210 M.2 NVME Adapter |
| Test #72,269 - 8/12/23 4:58 am | |
|---|---|
| Score: | 5,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC GreenM.22280240GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green#2 |
| Test #72,267 - 8/12/23 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 9,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 850 EVO 500GB using USB C 3.1 Gen 2 UGREEN SATA housing |
| Test #72,266 - 8/12/23 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,713 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus on Pi 4 8GB using Argon ONE M.2 NVMe expansion board |
| Test #72,262 - 8/11/23 1:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,788 |
| User: | Joachim |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 Evo 250 GB on Pi 4 using Benfei SATA 2 USB adapter cable |
| Test #72,261 - 8/11/23 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,733 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,259 - 8/11/23 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #72,255 - 8/11/23 9:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,715 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,251 - 8/11/23 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,185 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force GT Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Corsair ForceGT |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair |
| Test #72,245 - 8/10/23 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E1000 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-M.21000GMX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | logitec-2 |
| Test #72,241 - 8/10/23 7:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,652 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E1000 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-M.21000GMX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | iodata-2 |
| Test #72,239 - 8/10/23 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,850 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E1000 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-M.21000GMX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | iodata |
| Test #72,236 - 8/10/23 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,408 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | PNY 120GBSATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 on UGREEN USB Adapter |