To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #127,784 - 10/13/25 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 43,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Solidigm P44 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Solidigm SSDPFKKW512H7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solidigm P44 Pro in RP5 Argon Neo Case |
| Test #127,781 - 10/13/25 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 55,450 |
| User: | 6SPEEDlopez |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia BG6512GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia BG6 Pi 5 |
| Test #127,776 - 10/13/25 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 64,992 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5B |
| Test #127,774 - 10/13/25 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 51,141 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,773 - 10/13/25 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 52,125 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC901 |
| Test #127,771 - 10/12/25 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,529 |
| User: | pat |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-2000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi5 + X1001 + SK gold p31 2TB |
| Test #127,767 - 10/12/25 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 37,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HBLR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 1TB SSD 2 |
| Test #127,761 - 10/12/25 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 52,272 |
| User: | SlayaPI |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 128G NVME cheapo g3 |
| Test #127,753 - 10/12/25 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 62,576 |
| User: | Sean |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5_Crucial_1TB |
| Test #127,744 - 10/11/25 11:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 36,232 |
| User: | SgtCreepy |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power ssd on Pi 5 Pironman 5 Max |
| Test #127,743 - 10/11/25 9:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 57,154 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,741 - 10/11/25 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC901 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC901NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,740 - 10/11/25 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,327 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | KingSpec NT-512 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #127,735 - 10/11/25 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,672 |
| User: | Autonumous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Fanxiang S500Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fanxiana S500 Pro on Pi 5 Using Pimoroni NVMe Base for Raspberry Pi 5 |
| Test #127,733 - 10/11/25 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,350 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P3001024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,732 - 10/11/25 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 29,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite Rev 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P3001024GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,731 - 10/11/25 2:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 64,029 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,727 - 10/11/25 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 42,521 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,724 - 10/11/25 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 63,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,712 - 10/11/25 4:02 am | |
|---|---|
| Score: | 24,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q1 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ1SSDZA240CV10001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate Barracude Compute 2TB SSD |