To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #66,289 - 1/20/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,285 - 1/20/23 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,108 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,284 - 1/20/23 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 4,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow mS200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SMS200S360G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #66,280 - 1/20/23 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent USB 3.0 to 2.5" SATA Adapter |
| Board: | Intel NUC8i5BEK |
| Device: | Sabrent SSD2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Cheap no-name 2TB sata ssd form ebay (external usb enc) |
| Test #66,278 - 1/20/23 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 20,281 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,272 - 1/20/23 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 8,327 |
| User: | zzzski |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung980pro ON CM4 using super6c |
| Test #66,271 - 1/20/23 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 17,638 |
| User: | Stormtrooper |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV512GNVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ComputeBladeRC2 |
| Test #66,269 - 1/20/23 4:21 am | |
|---|---|
| Score: | 19,177 |
| User: | kprasadvnsi |
| Brand: | Ant Esports 690 Neo Pro SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | AntEsports 690NEOProM.2NVMe1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ant Esports 690 NEO Pro M.2 NVMe 1TB on Orange Pi 5 8GB |
| Test #66,265 - 1/19/23 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | TCSUNBOW X3240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,261 - 1/19/23 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,430 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | SanDisk UltraII480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandiskultra460gb |
| Test #66,259 - 1/19/23 5:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung |
| Test #66,258 - 1/19/23 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN5701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #66,255 - 1/19/23 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 14,528 |
| User: | HyperBilling |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec NVME M2 SSD 512GB on Orange PI 5 |
| Test #66,253 - 1/19/23 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,251 - 1/19/23 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,660 |
| User: | Fain |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GNVMeTOSHIBA128GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA KBG40ZNS128G |
| Test #66,245 - 1/19/23 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 20,377 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston a400 |
| Test #66,244 - 1/19/23 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 5,433 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | HP ProLiant ML110 G3 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,243 - 1/19/23 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 6,168 |
| User: | Mathis M-H |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4B Rev 1.5 using UGreen 70609 (ASM1153) SATA to USB adapter |
| Test #66,240 - 1/19/23 6:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT750MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | MX500 on Pi4 using 174c:55aa |
| Test #66,239 - 1/19/23 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,267 |
| User: | giel |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston A400 on pi 3B+ |