To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #65,940 - 1/12/23 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 24,138 |
| User: | Gospa |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD980PRO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B 16GB NVM_boot |
| Test #65,939 - 1/12/23 9:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 21,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 256GB 913P NVMe |
| Test #65,938 - 1/12/23 8:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | opi5 |
| Test #65,936 - 1/12/23 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,929 - 1/12/23 5:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 28,281 |
| User: | Gospa |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5B_arch_linux |
| Test #65,925 - 1/12/23 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #65,923 - 1/12/23 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,986 |
| User: | dwaltz |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Sabrent SB-1342-512 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 2242 NVMe on OrangePI 5 |
| Test #65,920 - 1/12/23 2:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,180 |
| User: | rando |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix BC711 |
| Test #65,916 - 1/12/23 1:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ugreen usb 3.0 |
| Test #65,913 - 1/12/23 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 20,998 |
| User: | Tricky |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orange Pi debian Cinnamon |
| Test #65,909 - 1/12/23 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 18,867 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orangepi_samsung_256 |
| Test #65,908 - 1/12/23 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 15,664 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | NVIDIA Jetson Xavier AGX Kit |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvdia jetson xavier agx with ssd |
| Test #65,906 - 1/12/23 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,558 |
| User: | MikeyD810 |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro on Pi 4 8GB using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #65,902 - 1/12/23 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | x |
| Test #65,901 - 1/12/23 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 18,934 |
| User: | willcontreras357 |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | xioxia m2 250 gb |
| Test #65,893 - 1/12/23 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 19,527 |
| User: | tuzogt |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SKHynix BC711NVMeSK128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix BC711 |
| Test #65,892 - 1/12/23 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 19,304 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,889 - 1/12/23 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 18,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 MZ-ALQ2560 on Orange Pi 5 |
| Test #65,888 - 1/12/23 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 23,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | KingSpec NXM-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #65,884 - 1/12/23 1:31 am | |
|---|---|
| Score: | 8,175 |
| User: | rosrpi4 |
| Brand: | Samsung PM851 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSDPM851mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | rpi 4 ssd usb |