To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #64,190 - 11/13/22 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 7,788 |
| User: | astro |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One M2 case - blue |
| Test #64,189 - 11/13/22 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 6,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,188 - 11/13/22 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 5,966 |
| User: | astro |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One black redo |
| Test #64,187 - 11/13/22 11:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,782 |
| User: | astro |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One M2 sata case black |
| Test #64,186 - 11/13/22 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,185 - 11/13/22 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 8,120 |
| User: | astro |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A200 Argon One M2 sata case |
| Test #64,184 - 11/13/22 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 36,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Gigabyte Z97M-DS3H |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test1 |
| Test #64,178 - 11/12/22 11:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,256 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNLN128HAHQ-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,170 - 11/12/22 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,441 |
| User: | InfinitySwagger |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Dell Precision Tower 7810 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Disss my main unit diz jaunt be runnin all my stuff on everything I love this fella fr fr. It do be old doe but on God it be runnin like a brand new unit I got fo the LO LO YA KNO!! FWAAAEEEGGOOO |
| Test #64,163 - 11/12/22 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,619 |
| User: | wg |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SandDisk SSD Plus 1TB on Pi 4 using StarTech USB 3.1 to SATA adapter |
| Test #64,158 - 11/12/22 8:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,088 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #64,152 - 11/12/22 1:28 am | |
|---|---|
| Score: | 4,933 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test 128 usb 2 |
| Test #64,145 - 11/11/22 10:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,004 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512-G2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,142 - 11/11/22 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,849 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT500P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #64,135 - 11/11/22 1:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PI4 - |
| Test #64,126 - 11/11/22 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,574 |
| User: | ice |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingson a400 overclocked raspberry pi to 2.0 gh with startech 3.0 to ssd on 3.0 port after installing minecraft and doing system updates. |
| Test #64,124 - 11/11/22 6:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,321 |
| User: | Ice |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 246 gb with clean Rasbian OS no background apps testing on 3.0 port with startech 3.0 cable |
| Test #64,123 - 11/11/22 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 5,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,116 - 11/10/22 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,352 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,114 - 11/10/22 5:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |