To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #62,729 - 9/14/22 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 29,688 |
| User: | gbschenkel |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Supermicro X10DRi |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M.2 NVME PCle 3.0 NE Series 2280 256GB x4(RAID10) |
| Test #62,727 - 9/14/22 9:46 am | |
|---|---|
| Score: | 6,760 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PI4 ADGUARD |
| Test #62,726 - 9/14/22 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 32,714 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Supermicro X10DRi |
| Device: | KingSpec NE-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSpec M.2 NVME PCle 3.0 NE Series 2280 |
| Test #62,723 - 9/14/22 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 80,936 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte AORUS M.2 NVMe SSD |
| Board: | ASUS TUF Sabertooth X99 |
| Device: | Gigabyte GP-ASM2NE6100TTTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AORUS NVMe Gen4 SSD 1TB |
| Test #62,720 - 9/14/22 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,719 - 9/14/22 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 6,083 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,715 - 9/14/22 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 4,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD EVO 840 |
| Test #62,712 - 9/13/22 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 on Pi4B 4GB w/ ORICO NVMe Enclosure |
| Test #62,709 - 9/13/22 2:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,678 |
| User: | denko |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SUV500MS240G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | dpasev-admin |
| Test #62,706 - 9/13/22 11:43 am | |
|---|---|
| Score: | 6,863 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850PRO USB3 |
| Test #62,705 - 9/13/22 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO2TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO 2Tb USB3 |
| Test #62,703 - 9/13/22 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 28,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Dell OptiPlex 9020 |
| Device: | SKHynix SC300BSATA256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | sda1 result |
| Test #62,701 - 9/13/22 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X110 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk DX110064A5xnNMRI |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | aaa |
| Test #62,697 - 9/13/22 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 20,161 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade RC2 OC with gas-cooled |
| Test #62,696 - 9/13/22 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 19,726 |
| User: | Merocle |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Compute Blade RC2 OC with gas-cooled |
| Test #62,679 - 9/12/22 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,601 |
| User: | rado |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Adata SU650 120GB (case with JMS578) |
| Test #62,677 - 9/12/22 4:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Western Digital 3D NAND SSD 500 GB |
| Test #62,675 - 9/12/22 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Blaze Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot BlazeSSDATADevice |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,674 - 9/12/22 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,047 |
| User: | webgate |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung evo 840 on Pi4 using sambrend usb hub |
| Test #62,673 - 9/12/22 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,812 |
| User: | rado |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Lite-On 128 GB M.2280 (CV8-8E128-11) |