To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,223 - 7/17/22 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,511 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,221 - 7/17/22 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 6,108 |
| User: | Eric |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 850 EVO & ICY Box Adapter |
| Test #61,213 - 7/16/22 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi with Inateck FE2004 case |
| Test #61,210 - 7/16/22 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 48,765 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Dell OptiPlex 7040 |
| Device: | Samsung PM951NVMeSAMSUNG256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Dell |
| Test #61,207 - 7/16/22 12:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,741 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870EVO 500G RPi4 8GB Sabrent USB 3.1 to SATA adapter |
| Test #61,204 - 7/16/22 11:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,729 |
| User: | hj |
| Brand: | UGREEN ASM2362 USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Orange Pi 4 |
| Device: | UGREEN ASM2362 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Goldenfir 512GB SSD connected to a UGreen USB disk |
| Test #61,203 - 7/16/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,393 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility 3 60G RPi4 8GB StarTech Sata to USB Adapter |
| Test #61,202 - 7/16/22 9:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,260 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility 3 60GB StarTech SATA to USB adapter RPi4 8GB |
| Test #61,201 - 7/16/22 9:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,683 |
| User: | sunxboy |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston |
| Test #61,200 - 7/16/22 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 6,216 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ model: AGILITY3 RPi4 8GB |
| Test #61,199 - 7/16/22 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,348 |
| User: | staratlas |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT256G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | with USB312SAT3CB |
| Test #61,198 - 7/16/22 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 4,680 |
| User: | MrSnow_UK |
| Brand: | Samsung PM851 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZ7TE512HMHP-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 480GB on PI 4B 8GB using USB on NesPI 4 case |
| Test #61,197 - 7/16/22 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd Alex |
| Test #61,195 - 7/16/22 4:51 am | |
|---|---|
| Score: | 7,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,190 - 7/16/22 1:57 am | |
|---|---|
| Score: | 5,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E100256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | External SSD |
| Test #61,189 - 7/15/22 6:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,716 |
| User: | staratlas |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT256G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | with USB312SAT3CB |
| Test #61,187 - 7/15/22 4:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS2000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSDPlus using JSAUX SATA to USB adapter |
| Test #61,185 - 7/15/22 12:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,728 |
| User: | stratvox |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Orico 2588US3 |
| Test #61,184 - 7/15/22 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,731 |
| User: | visar |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD 750 EVO 250GB in DeskPi Pro case with SSD adapter board |
| Test #61,182 - 7/15/22 10:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,593 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MarwiDysk |