To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #61,047 - 7/10/22 12:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,431 |
| User: | ChosenCypher |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS64GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend MSA370 64GB mSATA SSD on Pi 4 using Generic JMS578 mSATA to USB Adapter (with UASP disabled) |
| Test #61,041 - 7/10/22 7:53 am | |
|---|---|
| Score: | 4,852 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | argon m2.SATA WD green |
| Test #61,036 - 7/10/22 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,644 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,035 - 7/10/22 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,698 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,024 - 7/9/22 4:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,387 |
| User: | rookie701010 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #61,022 - 7/9/22 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,352 |
| User: | ScorpionX |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Pro on Pi 4 (4GB) using Icy Box SATA to USB adapter (IB-AC603a-U3) |
| Test #61,015 - 7/9/22 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot BurstElite120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PPatriot Burst Elite Raspberry Pi 4 Bullseye 64bit w/ StarLink Adapter |
| Test #61,009 - 7/8/22 7:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD + Orico Casa |
| Test #61,007 - 7/8/22 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,863 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,003 - 7/8/22 12:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,796 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | temp |
| Test #61,002 - 7/8/22 12:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,789 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #61,001 - 7/8/22 9:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,640 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SDSSDA-240GB on RPi 4b using Eluteng SATA to USB3 adapter |
| Test #61,000 - 7/8/22 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Patriot P2001TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot P200 1TB on Pi4 |
| Test #60,998 - 7/8/22 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | P4kgstnM.2-Argon |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD with Pi 4 in Argon M.2 Forty |
| Test #60,995 - 7/8/22 1:46 am | |
|---|---|
| Score: | 21,214 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,994 - 7/8/22 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 15,001 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Google Chromebook Pixel 2015 (Samus) |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,993 - 7/8/22 12:50 am | |
|---|---|
| Score: | 4,998 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Google Chromebook Pixel 2015 (Samus) |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,990 - 7/8/22 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 23,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Google Chromebook Pixel 2015 (Samus) |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,988 - 7/7/22 11:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V100 |
| Board: | Google Chromebook Pixel 2015 (Samus) |
| Device: | Kingston RBU-SUS151S364GD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,987 - 7/7/22 11:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,698 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | un |