To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #60,505 - 6/17/22 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #60,504 - 6/17/22 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,528 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | External USB drive |
| Test #60,503 - 6/17/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 20,433 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,502 - 6/17/22 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 20,424 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,500 - 6/17/22 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 15,760 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,493 - 6/16/22 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,785 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,489 - 6/16/22 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,790 |
| User: | Plum |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NewPi4 all the same as previous |
| Test #60,486 - 6/16/22 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,048 |
| User: | Froggy74 |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Argon One M.2 with Kingfast 120GB M.2 SSD |
| Test #60,483 - 6/16/22 6:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | temp |
| Test #60,481 - 6/16/22 3:29 am | |
|---|---|
| Score: | 7,871 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | evo840 |
| Test #60,473 - 6/15/22 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 15,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane 32GB Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1W016GA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | optane 16gb |
| Test #60,468 - 6/15/22 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 14,855 |
| User: | madbrain |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 980 500GB on CM4 (NVMe) |
| Test #60,467 - 6/15/22 4:13 am | |
|---|---|
| Score: | 16,400 |
| User: | madbrain |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 250GB on CM4 (NVMe) |
| Test #60,466 - 6/15/22 3:56 am | |
|---|---|
| Score: | 14,464 |
| User: | madbrain |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Khadas VIM3 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 250GB on Khadas VIM3 (NVMe) |
| Test #60,457 - 6/15/22 12:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,704 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,455 - 6/14/22 10:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,261 |
| User: | huxelot |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS100T2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,454 - 6/14/22 8:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 730 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intel SSDSC2BP240G4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel ssd |
| Test #60,451 - 6/14/22 1:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a400 jingstone 120gb startech raspi120gb |
| Test #60,450 - 6/14/22 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ,Kingston A400 SSD on Raspberry Pi 4 using Argon One Case |
| Test #60,449 - 6/14/22 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 9,869 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |