To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #60,096 - 6/1/22 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,244 |
| User: | Yannick_L |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #60,090 - 6/1/22 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,547 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi4-OC-Argon1 |
| Test #60,086 - 6/1/22 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO on Pi 4 using Sabrent SATA to USB adapter |
| Test #60,085 - 6/1/22 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,733 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 01-06-2022 PI3b+ Overclocked 1400 SATA to USB |
| Test #60,082 - 6/1/22 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,651 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 01-06-2022 Pi3b+ SATA to USB |
| Test #60,081 - 6/1/22 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 1,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk ReadyCache Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDRC032G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | unknown ssd unknown adapter |
| Test #60,078 - 6/1/22 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 5,660 |
| User: | Anon |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD 256GB with non-compatible adapter and quirks applied to make it work, peace |
| Test #60,077 - 6/1/22 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 5,076 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | mew |
| Test #60,069 - 5/31/22 4:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,038 |
| User: | Magnum |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | adata generic nvme to usb3 |
| Test #60,055 - 5/31/22 6:11 am | |
|---|---|
| Score: | 7,449 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD |
| Test #60,050 - 5/31/22 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 17,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue |
| Board: | MacBook Pro (13-inch, Mid 2012) |
| Device: | WDC WDBNCE0010PNC |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mac |
| Test #60,049 - 5/31/22 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,499 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 480Gb SSD |
| Test #60,045 - 5/30/22 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,661 |
| User: | fish |
| Brand: | SKHynix Gold S31 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SKHynix SHGS31-1000GS-2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SK Hynix Gold S31 1TB 2.5 SSD on Pi4 4GB using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #60,040 - 5/30/22 4:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,038 - 5/30/22 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,668 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.0 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital Green 120GB SSD on 8GB PI 4 using PEU375 BKT SATA to USB adapter |
| Test #60,036 - 5/30/22 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,665 |
| User: | andypandy |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent NVME USB (EC-SNVE) with Samsung EVO Plus 870 1TB |
| Test #60,033 - 5/30/22 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,991 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #60,028 - 5/30/22 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,242 |
| User: | fish |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2.5 1TB SATA III on Pi4 8GB using STarTech SATA to USB adapter |
| Test #60,027 - 5/30/22 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,159 |
| User: | fish |
| Brand: | SKHynix Gold S31 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SKHynix SHGS31-1000GS-2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 2.5 1TB SATA III on Pi 4 4GB using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #60,023 - 5/30/22 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 11,620 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU Standard PC (i440FX + PIIX, 1996) |
| Device: | QEMU HARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | SanDisk 1TB Extreme Portable SSD |