To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #59,592 - 5/10/22 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,376 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme 500 Portable on Pi 4 using provided SATA to USB adapter |
| Test #59,591 - 5/10/22 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NS100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar 128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lexar NS100 on Rpi4B using UGREEN sata to usb3 |
| Test #59,589 - 5/10/22 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,028 |
| User: | paolonervi |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent NVME 1Tb - Sabrent Tool Free adapter - Sabrent Powered HUB - Raspberry Pi4 8 Gb RAM - Debian 11 - 64 bit |
| Test #59,586 - 5/10/22 12:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,782 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,585 - 5/10/22 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 8,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | ASMedia 2235 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4B Intenso 256 GB USB SSD |
| Test #59,583 - 5/10/22 10:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Meine SSD |
| Test #59,582 - 5/10/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 6,981 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,579 - 5/10/22 8:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,614 |
| User: | Hal0 |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Evo 120 GB on Pi 4 using Inateck USB 3.0 to Sata Adaptor |
| Test #59,577 - 5/10/22 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,655 |
| User: | Hal0 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 M2 PCIe Gen 3x4 128 GB on Pi 4 using Inateck NVMe M.2 Case FE2026 |
| Test #59,576 - 5/10/22 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,450 |
| User: | munecito |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Ultra II 960gb SDSSDHII-960G on Pi 4 using an Aliexpress Sata to USB adapter |
| Test #59,574 - 5/10/22 3:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU650 SSD on Pi 4 using UGreen SATA to USB adapter |
| Test #59,573 - 5/10/22 12:42 am | |
|---|---|
| Score: | 38,873 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Gigabyte H81M-HD3 Intel LGA1150 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | notRPi |
| Test #59,561 - 5/9/22 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,648 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Dell PowerEdge R210 II |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Dell R210 II |
| Test #59,558 - 5/9/22 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,914 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | DietPi Test |
| Test #59,553 - 5/9/22 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,077 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #59,550 - 5/9/22 12:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,746 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SSD 1TB on Pi 3B+ using Dell SATA to USB adapter |
| Test #59,549 - 5/9/22 12:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,402 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G1G0A-00SS50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | [E[E[A |
| Test #59,544 - 5/9/22 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 6,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,542 - 5/9/22 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 8,515 |
| User: | karaiskos |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2500GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,538 - 5/9/22 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |