To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #59,531 - 5/9/22 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,388 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,530 - 5/9/22 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,405 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 4 4gb, Argon One m.2, m.2 512gb Micron. |
| Test #59,518 - 5/8/22 10:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SU630 StarTech SATA to usb3 adapter |
| Test #59,516 - 5/8/22 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 8,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,513 - 5/8/22 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 5,979 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 CT250P2SSD8 250Gb on Pi 4 using FIDECO M.2 NVME to USB 3.1 adapter with usb-storage.quirks=XXXX:XXX/boot/cmdline.txt |
| Test #59,506 - 5/7/22 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 6,040 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,499 - 5/7/22 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 22,383 |
| User: | TW61 |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4A |
| Device: | WDC WDS500G3XHC-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD BLACK SN750 M.2 500Gb on Rockpi4a 4Gb RAM with M.2 extend board |
| Test #59,496 - 5/7/22 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #59,493 - 5/7/22 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 5,820 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON CS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | LITEON LCS-256M6S |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Test #59,489 - 5/7/22 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 4,633 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,486 - 5/7/22 4:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSDPM8712.57mm256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | TEST |
| Test #59,480 - 5/7/22 12:40 am | |
|---|---|
| Score: | 6,538 |
| User: | Manichee |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU650NS38 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using SSK SATA to USB |
| Test #59,475 - 5/6/22 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 16,792 |
| User: | Andy-45 |
| Brand: | Samsung PM841 Series |
| Board: | ASRock J3455M |
| Device: | Samsung MZ7TD256HAFV-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,473 - 5/6/22 11:35 am | |
|---|---|
| Score: | 13,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Gigabyte Brix GB-BACE-3150 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,470 - 5/6/22 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd usb 3.0 |
| Test #59,469 - 5/6/22 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,158 |
| User: | AleksandarBelchev |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,464 - 5/6/22 3:48 am | |
|---|---|
| Score: | 8,026 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,462 - 5/6/22 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,458 - 5/5/22 11:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,815 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO on Pi 4 |
| Test #59,456 - 5/5/22 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,047 |
| User: | semprevidencia |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using aegonone m.2 |