To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #124,447 - 7/8/25 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 53,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi official 512 GB ssd UK |
| Test #124,864 - 7/18/25 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 53,145 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW512HMJP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,110 - 1/31/26 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 53,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NVME 3x4 250GB |
| Test #124,397 - 7/6/25 11:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,059 - 11/13/24 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,137 |
| User: | codebuk |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HBHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,835 - 12/13/24 11:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,137 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,720 - 8/12/25 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 53,133 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC BlueSN570WDS250G3B0C-00AZN0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,071 - 10/12/24 9:21 am | |
|---|---|
| Score: | 53,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda Q5 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Seagate BarraCudaQ5ZP500CV30001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cytron makerdisk |
| Test #131,342 - 2/7/26 10:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,131 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,901 - 10/16/25 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVOPlus 1TB on RPi 5 with Waveshare PCIe to M.2 board (D) |
| Test #82,433 - 3/23/24 6:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,128 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN570500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #126,331 - 9/3/25 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,125 |
| User: | PXXG |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB512HAJQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZVLB512HAJQ-000L7 |
| Test #82,939 - 3/28/24 1:21 am | |
|---|---|
| Score: | 53,120 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,836 - 1/14/25 12:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,117 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-1282242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MVMe Pi 5 |
| Test #88,292 - 6/1/24 6:00 am | |
|---|---|
| Score: | 53,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | admin |
| Test #94,132 - 9/7/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 53,107 |
| User: | KZ |
| Brand: | Emtec X300 |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Emtec X300 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OrangePi5Max |
| Test #131,144 - 1/31/26 11:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,106 |
| User: | --------------------------f5TLecOPEK58GA3hXBuBQvContent-Disposition: attachment; name=HostModelRaspb |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Lite 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Argone One Up - CM5 16GB Lite - SN750 NVMe - no overclock |
| Test #82,304 - 3/22/24 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 960pro 500gb nvme m.2 ssd, Argom nvme base case, Pi 5 8Gb , overclocked to 2.9 Ghz |
| Test #83,941 - 4/5/24 5:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 53,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | q |
| Test #96,358 - 10/17/24 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 53,087 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston A400 |