To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #129,530 - 12/14/25 4:49 am | |
|---|---|
| Score: | 51,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLW128HEGR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung |
| Test #87,011 - 5/8/24 12:41 am | |
|---|---|
| Score: | 51,448 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,531 - 4/10/24 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green SN350 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS240G2G0C-00AJM0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Green 1234 |
| Test #127,632 - 10/8/25 7:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,445 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nvme0n1p2 Gen3 |
| Test #128,716 - 11/14/25 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 51,444 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPNPZ-256G-1002 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #98,220 - 11/16/24 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 51,438 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd hat |
| Test #115,611 - 5/7/25 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 51,435 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,090 - 5/29/24 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 51,432 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG50ZNT256GLSKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #85,940 - 4/25/24 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 51,428 |
| User: | cheezmonkey |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NM620 in Argon NEO 5 M.2 enclosure on pi5 8gb |
| Test #98,199 - 11/15/24 10:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,144 - 12/1/24 8:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,421 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cytron makerdisk |
| Test #99,155 - 12/2/24 7:02 am | |
|---|---|
| Score: | 51,416 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #88,115 - 5/29/24 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,416 |
| User: | kriegermetal |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM9B1 256GB RPi 5 Official M.2 Hat PCIe1x Gen 3 |
| Test #125,138 - 7/27/25 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,415 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #104,364 - 2/25/25 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | rp829a |
| Test #87,720 - 5/16/24 1:55 am | |
|---|---|
| Score: | 51,406 |
| User: | GeneralDenial |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 - Samsung PM9B1 256GB M.2 PCI-e NVME SSD Gen=3 |
| Test #125,459 - 8/4/25 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,405 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,115 - 4/17/24 12:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,404 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,860 - 7/17/25 11:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SN510 on Pi5 PCIe |
| Test #106,745 - 4/23/25 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD sn750 |