To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #85,095 - 4/17/24 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 51,184 |
| User: | glitxfix |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SS PM9B1 256GB RPI 5 52pi n04 |
| Test #132,004 - 3/2/26 3:04 am | |
|---|---|
| Score: | 51,181 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM961NVMeSED512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 Samsung PM961 PCIv3 |
| Test #103,197 - 2/6/25 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 51,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,077 - 1/30/26 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,178 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rapberry Pi 5 NVMe SSD on Pi 5 8 Gb |
| Test #88,722 - 6/5/24 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,364 - 12/23/24 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 51,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | intenso premium 1tb |
| Test #100,996 - 1/2/25 6:32 am | |
|---|---|
| Score: | 51,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P320 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P320128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot model: M.2 P320 128G[D |
| Test #132,608 - 3/27/26 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 51,173 |
| User: | 123 |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | run test |
| Test #106,675 - 4/21/25 7:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Official Raspberry Pi SSD 256GB |
| Test #103,829 - 2/15/25 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 |
| Test #127,965 - 10/19/25 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 51,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN580 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC WDBlueSN5802TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO 990 2TB |
| Test #83,233 - 3/30/24 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 51,160 |
| User: | raspida |
| Brand: | AData Legend 700 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND700 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 5 SSD Gen3 |
| Test #86,416 - 5/1/24 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 51,160 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310960GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | faber |
| Test #127,450 - 10/4/25 4:41 am | |
|---|---|
| Score: | 51,155 |
| User: | itsmebaka |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 980 500gb |
| Test #130,920 - 1/26/26 11:58 am | |
|---|---|
| Score: | 51,142 |
| User: | Bender |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron MTFDKCD512QFM-1BD1AABLA |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Micron model: MTFDKCD512QFM-1BD1AABLA size: 476.94 GiB |
| Test #86,078 - 4/26/24 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | patriot 310 on pi-5 |
| Test #76,315 - 12/21/23 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,142 |
| User: | MikeyD810 |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-RKT4P-500 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrent Rocket 4 Plus NVMe on Pi 5 8GB using Pineberry Bottom Hat |
| Test #127,774 - 10/13/25 4:31 am | |
|---|---|
| Score: | 51,141 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,294 - 4/8/24 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 51,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston |
| Test #87,249 - 5/10/24 12:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac 250GB NV3000 |