To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #97,541 - 11/6/24 9:20 am | |
|---|---|
| Score: | 51,032 |
| User: | svencodes |
| Brand: | Pinedrive SSD94 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Pinedrive SSD94-2563CG-PB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PineDrive SSD on Pi5 |
| Test #96,496 - 10/20/24 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 51,031 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WDC SN720 SSD on Pi 5 using Pimoroni NVMe |
| Test #132,227 - 3/9/26 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,031 |
| User: | dude |
| Brand: | Intel 670p M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKNU512GZ |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | my based raspberry benchmark, SUH DUDE |
| Test #99,915 - 12/15/24 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 51,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPIOfficialSSDPCI3Gen_enabled |
| Test #84,752 - 4/13/24 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 51,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 980 |
| Test #89,366 - 6/14/24 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 51,028 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9A1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #89,834 - 6/22/24 9:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,713 - 11/14/25 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 51,027 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN740 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | WDC PCSN740NVMeWD512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,478 - 8/8/24 2:54 am | |
|---|---|
| Score: | 51,026 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P320 on Pi 5 8GB using Pimoroni NVME |
| Test #123,090 - 5/31/25 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDRedSN7001000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD SN700 NMVe on Pi5 8GB GeeekPi N07 HAT |
| Test #92,157 - 8/2/24 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM6201TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar 1TB |
| Test #83,480 - 4/2/24 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 51,023 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PROwithHeatsink1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 Turbo |
| Test #98,217 - 11/16/24 6:30 am | |
|---|---|
| Score: | 51,021 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-5122242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test_a |
| Test #85,293 - 4/19/24 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 51,019 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,963 - 4/17/26 4:16 am | |
|---|---|
| Score: | 51,015 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP Silicon Power 256GB 3D NAND M.2 2280 PCIe3.04 NVMe1.3 |
| Test #92,772 - 8/13/24 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 51,013 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BMV-SAMSUNG |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #127,097 - 9/23/25 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 51,012 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar NVME |
| Test #131,550 - 2/16/26 1:32 am | |
|---|---|
| Score: | 51,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPi5b-2 |
| Test #82,861 - 3/27/24 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 51,008 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-2000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #106,583 - 4/19/25 1:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 51,007 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |