To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #82,407 - 3/23/24 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,972 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,970 - 8/16/24 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 50,970 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,901 - 11/11/24 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,968 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB1T0HBLR-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,207 - 3/30/24 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 50,967 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN570 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBlueSN5701TBSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,677 - 4/12/24 10:15 am | |
|---|---|
| Score: | 50,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL41T0HBLB-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,342 - 12/22/24 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,966 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PIHATssd |
| Test #92,672 - 8/11/24 11:17 am | |
|---|---|
| Score: | 50,965 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-256G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital NVMe |
| Test #94,893 - 9/19/24 11:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,964 |
| User: | Machinespecifics |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: SSD 980 1TB |
| Test #85,960 - 4/25/24 12:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,962 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 5 Argon NEO5 NVME Base - Samsung 980 |
| Test #85,347 - 4/19/24 12:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,919 - 5/26/24 12:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,957 |
| User: | MarkC |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 M2. PCIe 512GB on Raspberry Pi 8GB in Argon NEO 5 NVMe case |
| Test #106,461 - 4/16/25 7:23 am | |
|---|---|
| Score: | 50,957 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530SDBPMPZ-256G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pcie3 |
| Test #88,969 - 6/9/24 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 50,954 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung on pi5 |
| Test #124,138 - 6/30/25 11:49 am | |
|---|---|
| Score: | 50,952 |
| User: | meinereiner |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 512GB Raspberry Pi SSD at PCIe 3.0 |
| Test #126,181 - 8/28/25 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 50,952 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 960 256 rpi5 gen3 |
| Test #86,771 - 5/5/24 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,950 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,486 - 3/1/24 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,896 - 12/15/24 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 50,942 |
| User: | Castor-NVME-nocamera |
| Brand: | Pinedrive SSD94 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Pinedrive SSD94-2563CG-PB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI5-8GB-1-NVME-nocamera |
| Test #86,080 - 4/26/24 5:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,940 |
| User: | nEXus |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,341 - 10/17/24 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 50,938 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SunEast SE900 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SunEast SE900NVG32048G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |