To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #131,460 - 2/12/26 11:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,380 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 665p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Intel SSDPEKNW020T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel Corporation SSD 660P Series (rev 03) |
| Test #132,846 - 4/9/26 2:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram PX500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Goodram SSDPR-PX500-256-80-G3 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #92,514 - 8/8/24 5:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLB256HAHQ-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SM981 pcie3 mode |
| Test #88,965 - 6/9/24 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 50,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN530 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN530NVMeWDC256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,388 - 1/11/26 5:50 am | |
|---|---|
| Score: | 50,362 |
| User: | Mandesk |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW256HEHP-000L7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 NVME |
| Test #82,322 - 3/22/24 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI 5 Pimoroni NVME Samsung 980 |
| Test #88,136 - 5/29/24 11:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,352 |
| User: | RPI.VN |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM9B1NVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPI.VN checking Samsung NVMe 256GB |
| Test #94,563 - 9/14/24 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 50,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 990 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990EVO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 990 EVO 2TB NVMe |
| Test #94,745 - 9/17/24 9:28 am | |
|---|---|
| Score: | 50,346 |
| User: | the_vandal |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,561 - 10/2/24 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Red SN700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDRedSN700500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,165 - 4/18/24 3:14 am | |
|---|---|
| Score: | 50,338 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Gigabyte M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Gigabyte GP-GSM2NE3256GNTD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 nvme 256GB |
| Test #133,018 - 4/19/26 3:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,326 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,220 - 10/27/25 11:29 am | |
|---|---|
| Score: | 50,323 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NX-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #102,046 - 1/18/25 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 50,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #86,912 - 5/6/24 8:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,312 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ediloca |
| Test #131,990 - 3/1/26 5:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P3002048GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 |
| Test #94,359 - 9/11/24 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 50,300 |
| User: | lexar |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar nm6200 |
| Test #89,285 - 6/13/24 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,289 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,854 - 11/21/25 3:30 am | |
|---|---|
| Score: | 50,284 |
| User: | NO^DICKHILL |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | fanxiang S500 Pro 256 GB PCIe Gen3x4 2280 on Pi5 8GB using Geekworm X1001 |
| Test #100,272 - 12/21/24 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 50,278 |
| User: | cicada |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB |