To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #130,038 - 12/30/25 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD960EVO500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | bla |
| Test #131,269 - 2/5/26 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,586 - 4/19/25 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | INLAND TN320 256GB |
| Test #106,331 - 4/12/25 3:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung nvme on Pi 5 pci gen 3 on pi hat |
| Test #125,866 - 8/18/25 10:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,368 - 7/2/24 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | raspberry p 5 |
| Test #100,895 - 12/31/24 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 1TB on Raspberry Pi5 PCIex gen 3 Argon Neo 5 nvme |
| Test #102,676 - 1/29/25 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 50,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD on Pi 5 |
| Test #89,389 - 6/14/24 5:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 |
| Test #89,503 - 6/17/24 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 50,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME PCI |
| Test #89,457 - 6/16/24 12:28 am | |
|---|---|
| Score: | 50,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,777 - 3/17/24 10:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #99,168 - 12/2/24 10:44 am | |
|---|---|
| Score: | 50,189 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | bla |
| Test #86,762 - 5/5/24 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 50,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P5PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P5 Plus NVME PCIE 3 |
| Test #81,805 - 3/18/24 6:21 am | |
|---|---|
| Score: | 50,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd disk |
| Test #92,743 - 8/12/24 8:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,170 |
| User: | djholt |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Orange Pi 5 Max |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 Mini 2TB on Orange Pi 5 Max 16GB |
| Test #96,770 - 10/24/24 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS2000GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 SSD on Pi 5 using GeekPi N04 M.2 MVMe to PCIe Adapter |
| Test #127,874 - 10/16/25 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 50,158 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,353 - 8/23/24 7:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,156 |
| User: | Slim |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVL4256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PM9B1 256Gig on Pi 5 using Geekworm X1002 |
| Test #102,338 - 1/23/25 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 50,155 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi2 |