To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #85,646 - 4/22/24 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,252 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FX660 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FX6601TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | jupiter |
| Test #96,514 - 10/20/24 8:28 am | |
|---|---|
| Score: | 47,243 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | kioxia 256gb ssd on pi 5 using pcle to nvme ssd shield |
| Test #105,850 - 3/30/25 7:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,711 - 4/12/24 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,241 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLV512HCJH-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung cant remember nvme on Pi5 Argon NEO 5 M.2 NVME |
| Test #123,209 - 6/3/25 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,235 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Team TM8FP6002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,663 - 11/8/24 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fikwot FX660 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FX6601TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Fikwot NVMe 1TB SSD on PI5 (Hat) |
| Test #89,412 - 6/15/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 47,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nvme pcie gen3 |
| Test #91,529 - 7/24/24 9:39 am | |
|---|---|
| Score: | 47,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV2000 M.2 NVMe 256GB 2280 on Pi 5 using PIMORONI M.2 PCIe NVMe Base |
| Test #93,520 - 8/26/24 6:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,308 - 10/30/25 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Lexar 620 on PI 5 |
| Test #82,276 - 3/22/24 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,206 |
| User: | apm |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 1TB NMVE on Pi5 OC@3GHZ |
| Test #95,223 - 9/26/24 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | patriot gen3 512 |
| Test #104,446 - 2/27/25 9:12 am | |
|---|---|
| Score: | 47,197 |
| User: | datagutt |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | X4 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 MINI SSD - 1TB - PCIe 4.0 - M.2 2230 |
| Test #102,356 - 1/23/25 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision WAVE P |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-WAVEP128G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #85,690 - 4/23/24 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 47,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test-1 |
| Test #105,817 - 3/29/25 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 47,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ128HBHQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 5 |
| Test #106,493 - 4/17/25 7:52 am | |
|---|---|
| Score: | 47,165 |
| User: | van0014 |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-8D256-HP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cl1-8d256-HP HP 256gb NVMe on Pi 5 w/ Pi HAT |
| Test #89,552 - 6/18/24 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 47,152 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #97,013 - 10/28/24 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,150 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #125,918 - 8/21/25 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,146 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sp gen4 |