To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #87,578 - 5/14/24 2:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,146 |
| User: | zac |
| Brand: | Mushkin Pilot NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Mushkin MKNSSDPL120GB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 5 |
| Test #94,187 - 9/8/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 47,132 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power |
| Test #93,077 - 8/18/24 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 47,122 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 480GB NVME on Pi5 |
| Test #78,094 - 1/23/24 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 47,112 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | SKHynix Gold P31 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix SHGP31-1000GM |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SKHynix on Pimoroni NVMe Base B3 |
| Test #95,252 - 9/27/24 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 47,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane |
| Test #131,880 - 2/25/26 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,106 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Fanxiang S500 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fanxiang S500Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,706 - 7/26/24 3:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,097 |
| User: | Beebster |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310480GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 480Gb on Pi 5 8Gb using Pimoroni NVME Base |
| Test #123,787 - 6/23/25 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,095 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P5SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 nvme |
| Test #130,860 - 1/24/26 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 47,077 |
| User: | tuermchenbauer |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi 500 plus |
| Test #82,990 - 3/28/24 1:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,074 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLW128HEGR-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,640 - 7/7/24 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,052 |
| User: | Kavindu Amesh |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Test 1.1 |
| Test #83,336 - 3/31/24 7:08 am | |
|---|---|
| Score: | 47,049 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SSDNM620256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 pcie gen3 nvme ssd |
| Test #98,854 - 11/25/24 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung model: MZVLQ256HAJD-000H1 |
| Test #87,664 - 5/15/24 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 47,044 |
| User: | pK |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | x1001 Pi5 Crucial P3 |
| Test #91,965 - 7/30/24 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 47,043 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200NP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA XPG 8200NP |
| Test #127,213 - 9/27/25 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 47,040 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme b |
| Test #94,041 - 9/5/24 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 47,036 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM961 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZFLW256HEHP-000MV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,537 - 3/23/26 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 47,034 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000P510SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #101,373 - 1/8/25 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 47,027 |
| User: | SlayaPi |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 5 Rev 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | gen3 |
| Test #89,752 - 6/21/24 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 47,024 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |