To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #84,421 - 4/9/24 2:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,934 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,704 - 7/12/25 6:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,933 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #84,115 - 4/7/24 5:38 am | |
|---|---|
| Score: | 46,923 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend TS512GMTE400S on Pi 5 8GB using Geekworm X1001 pciex1_gen=3 |
| Test #90,204 - 6/29/24 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Pilot NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Mushkin MKNSSDPL120GB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pineberry pi bottom |
| Test #93,923 - 9/3/24 11:03 am | |
|---|---|
| Score: | 46,917 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron 2450 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Micron 2450MTFDKBA512TFK |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,478 - 7/4/24 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,912 |
| User: | sethos |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung EVO Pro 1TB |
| Test #125,493 - 8/6/25 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 46,901 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 |
| Test #106,082 - 4/6/25 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 46,898 |
| User: | pklamj |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #96,459 - 10/19/24 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 46,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pm991a |
| Test #93,037 - 8/17/24 3:33 am | |
|---|---|
| Score: | 46,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testgen3 |
| Test #84,917 - 4/14/24 9:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,891 |
| User: | HDL |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | AData Legend 710 on Pi5 using 52Pi M.2 NVME SSD Adapter Bottom N07 RPI5 nvme_core.default_ps_max_latency_us=0 pcie_aspm=off |
| Test #98,960 - 11/28/24 6:45 am | |
|---|---|
| Score: | 46,890 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E1000128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #86,492 - 5/2/24 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 46,884 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVPV256HDGL-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD test |
| Test #94,747 - 9/17/24 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 46,881 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVPV512HDGL-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme ssd |
| Test #90,480 - 7/4/24 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,875 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung ssd |
| Test #91,809 - 7/27/24 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,869 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #96,735 - 10/24/24 9:57 am | |
|---|---|
| Score: | 46,855 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD on Pi 5 using Pi M2 HAT |
| Test #132,234 - 3/9/26 5:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,851 |
| User: | sasa |
| Brand: | Lexar NM620 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar SSDNM620512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd lexar pi5 |
| Test #125,959 - 8/22/25 6:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung PM991 M.2 NVMe 256GB 2280 - Pimoroni NVMe Base on Pi 5 8GB and PCIe 3 |
| Test #96,634 - 10/22/24 4:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,845 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP33 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP6002T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |