To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #125,349 - 8/1/25 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,842 |
| User: | kio |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kioxia |
| Test #106,026 - 4/4/25 12:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,839 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 samsung nvme |
| Test #105,526 - 3/21/25 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,832 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Windridge pcie3 |
| Test #91,655 - 7/25/24 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,831 |
| User: | DnlMln |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 M.2 on Pi 5 using 52PI N04 M.2 2280 PCIe To NVMe |
| Test #129,642 - 12/17/25 8:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,828 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | sillicon-power SSD on Pi 5 |
| Test #91,913 - 7/29/24 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 46,824 |
| User: | Walen |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Argon Neo 5 |
| Test #94,872 - 9/19/24 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,824 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 5 with NVME by PCI |
| Test #93,336 - 8/23/24 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico J10 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico J10 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Orico J16 on Pi 5 in Argon Neo 5 m2 nvme pcie (after script) |
| Test #100,507 - 12/26/24 10:47 am | |
|---|---|
| Score: | 46,819 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #130,268 - 1/8/26 3:26 am | |
|---|---|
| Score: | 46,815 |
| User: | Ferretig |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS1T02NVMeTOSHIBA1024GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | RPi5 with noxia nvme using trixie |
| Test #123,426 - 6/11/25 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 46,815 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingston ssd |
| Test #86,975 - 5/7/24 12:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,786 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ediloca |
| Test #92,064 - 7/31/24 8:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,774 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #91,244 - 7/19/24 7:30 am | |
|---|---|
| Score: | 46,773 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac 1TB |
| Test #92,949 - 8/15/24 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,773 |
| User: | embedded |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | learning |
| Test #125,878 - 8/19/25 3:57 am | |
|---|---|
| Score: | 46,770 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #65,860 - 1/11/23 4:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,761 |
| User: | TheNakedTruth |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | ODROID H3 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD 970 EVO Plus 1TB on Odroid H3 |
| Test #89,807 - 6/22/24 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 46,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ranscend Information, Inc. NVMe PCIe SSD MTE300S |
| Test #129,958 - 12/28/25 1:54 am | |
|---|---|
| Score: | 46,751 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | patriot p310 |
| Test #81,673 - 3/16/24 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,750 |
| User: | STKYFNGRS |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 2TB SSD on Orange Pi 5 plus |