To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #89,392 - 6/14/24 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,619 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN6051TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,000 - 12/16/24 7:19 am | |
|---|---|
| Score: | 46,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 960 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD960EVO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 Samsung 960 Evo 1Tb |
| Test #84,829 - 4/13/24 7:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,591 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,472 - 5/13/24 12:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,588 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Pinedrive SSD94 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Pinedrive SSD94-2563CG-PB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pineboards Pinedrive 256GB 2242 NVMe SSD on Pi 5 |
| Test #91,230 - 7/19/24 2:22 am | |
|---|---|
| Score: | 46,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Foresee XP1000F |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Foresee XP1000F256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #93,851 - 9/1/24 8:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,153 - 9/7/24 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,568 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power A60 1Tb NVMe on GeekPi P33 Poe/NVMe Hat with Pi 5 8G PCIe Gen 3 |
| Test #129,073 - 11/28/25 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,567 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPMUW-128G-1001 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD PC SN520 pcie_gen=3 |
| Test #84,227 - 4/8/24 2:14 am | |
|---|---|
| Score: | 46,566 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #131,968 - 2/28/26 8:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,565 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #87,841 - 5/19/24 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,563 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Ediloca EN600 PRO SSD 256GB PCIe w/ Geekworm X1001 PCIe M.2 Board Raspberry Pi5 64bit Lite OS |
| Test #88,959 - 6/9/24 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 46,554 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE300S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,491 - 2/28/25 1:11 am | |
|---|---|
| Score: | 46,554 |
| User: | RPI.VN |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-1282280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | RPIVN - Raspi 5 with Kingspec SSD 128GB Config PCIe Gen 3 |
| Test #93,872 - 9/2/24 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,552 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #100,284 - 12/21/24 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,545 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Hienak on pi 5 |
| Test #123,256 - 6/5/25 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 46,544 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac 128 GB |
| Test #102,962 - 2/2/25 8:13 am | |
|---|---|
| Score: | 46,539 |
| User: | hynek |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD 512 GB NVMe on Raspberry Pi 5 using Pironman 5 #2 |
| Test #99,330 - 12/4/24 10:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico J10 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico J10 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | orico 1tb-nvme-pcie3-rip5 |
| Test #99,549 - 12/8/24 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,517 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd sn520 |
| Test #97,495 - 11/5/24 9:42 am | |
|---|---|
| Score: | 46,515 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Plus Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX900Plus256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |