To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #87,889 - 5/26/24 1:58 am | |
|---|---|
| Score: | 46,390 |
| User: | pyth |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend PCIe SSD 220S in 2.6 GHz Pi 5 using pimoroni NVMe base pci gen 3 |
| Test #94,045 - 9/5/24 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,373 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Sabrient Rocket 256GB with Gen 3 HAT |
| Test #104,423 - 2/26/25 9:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSN5512GPU7NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | toshiba 512 |
| Test #83,824 - 4/4/24 5:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,019 - 5/29/25 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 46,356 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland TN320 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Inland TN320NVMeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | hello |
| Test #98,787 - 11/24/24 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-4D128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,232 - 2/4/26 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 46,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | evo 970 250 gb raspberry pi 5 - 8gb |
| Test #91,666 - 7/25/24 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW010T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | black |
| Test #105,143 - 3/15/25 1:26 am | |
|---|---|
| Score: | 46,343 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Western Digital WD_BLACK 1TB SN770 Gen 3 |
| Test #103,502 - 2/11/25 7:44 am | |
|---|---|
| Score: | 46,337 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberri Pi 5 Mvme SSD drive 512 GB |
| Test #99,002 - 11/29/24 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 46,329 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ArmbianR5b |
| Test #126,542 - 9/7/25 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 46,324 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 500 Rev 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Pi 500 NVMe bookworm 64bit |
| Test #99,091 - 11/30/24 3:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,320 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,227 - 6/3/25 9:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | silicon power nvme pcie gen 3 test |
| Test #94,120 - 9/7/24 5:04 am | |
|---|---|
| Score: | 46,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520NVMeWDC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #106,484 - 4/17/25 1:49 am | |
|---|---|
| Score: | 46,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW512G8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #105,461 - 3/20/25 12:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac 500GB NVME on PI5 |
| Test #101,678 - 1/12/25 2:13 am | |
|---|---|
| Score: | 46,303 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #112,615 - 5/5/25 3:27 am | |
|---|---|
| Score: | 46,295 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 GS |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600GS |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Corsair MP600 1TB using a iUniker M.2 Hat |
| Test #86,296 - 4/29/24 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Plus Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX900Plus256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |