To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #86,296 - 4/29/24 8:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP EX900 Plus Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | HP SSDEX900Plus256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #84,001 - 4/6/24 6:14 am | |
|---|---|
| Score: | 46,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA SX6000PNP 256Gb FPC 90R shield cable |
| Test #104,105 - 2/21/25 12:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,269 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 4Raspberry Pi SSD 256GB Gen3 |
| Test #85,513 - 4/21/24 6:08 am | |
|---|---|
| Score: | 46,267 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung ssd 980 nvme m.2 |
| Test #83,866 - 4/5/24 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 46,264 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG6 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG6AZNV512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #90,486 - 7/4/24 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,262 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HAJD-00000 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,954 - 10/28/24 3:02 am | |
|---|---|
| Score: | 46,256 |
| User: | thur |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GBG4AKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #88,528 - 6/4/24 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 46,250 |
| User: | a1 |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | z1 |
| Test #89,239 - 6/13/24 4:55 am | |
|---|---|
| Score: | 46,240 |
| User: | Fossum |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | JuniBakken |
| Test #92,529 - 8/9/24 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 46,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZ9LQ512HBLU-00B00 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,112 - 2/5/25 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 46,230 |
| User: | Ferretig |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS1T02NVMeTOSHIBA1024GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | Kyocera 1TB Nvme M.2 using offical raspberry pi M.2 HAT+ |
| Test #125,897 - 8/20/25 11:45 am | |
|---|---|
| Score: | 46,225 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot 128gb nvme on Raspberry Pi 5 |
| Test #84,101 - 4/7/24 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 46,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,540 - 7/9/25 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,218 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force MP510 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair ForceMP510 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Blah |
| Test #130,580 - 1/16/26 2:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 46,212 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme128 |
| Test #97,637 - 11/8/24 8:51 am | |
|---|---|
| Score: | 46,200 |
| User: | jjc |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000S512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC3000 SSD on Pi5 using NVMe M.2 Base PCIe |
| Test #83,127 - 3/29/24 8:36 am | |
|---|---|
| Score: | 46,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 |
| Test #131,313 - 2/7/26 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 46,182 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung PM991aNVMeSamsung256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | PM991a |
| Test #90,747 - 7/10/24 4:59 am | |
|---|---|
| Score: | 46,175 |
| User: | jamiefletcher.dev |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Silicon Motion, Inc. SM2263EN/SM2263XT SSD Controller (rev 03) on Pi 5 8GB with Waveshare PCIe to M.2 Adapter with 128GB |
| Test #93,955 - 9/4/24 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 46,171 |
| User: | parallex |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | first |