To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #98,134 - 11/14/24 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #131,222 - 2/3/26 5:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS128GBG4AKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | toshNVME |
| Test #99,885 - 12/14/24 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSSTC CL1 SSD on Pi 5 using Waveshare PoE + NVME hat |
| Test #86,234 - 4/29/24 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 45,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEK1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,055 - 2/20/25 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,454 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEI1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel optane M10 |
| Test #110,547 - 5/3/25 5:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,451 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba THNSN5256GPU7NVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | THNSN5256GPU7 NVMe TOSHIBA 256G on Pi 5 using pimoroni nvme base hat |
| Test #131,678 - 2/20/26 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 45,447 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #127,509 - 10/5/25 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 45,439 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi SSD 500GB NVMe pci3.0 |
| Test #75,740 - 12/12/23 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 45,431 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Western Digital Black SN750 SE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC BLACKSN750SENVMe500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Black SN750 SE on Pimoroni NVMe Base P0 |
| Test #127,122 - 9/24/25 10:58 am | |
|---|---|
| Score: | 45,414 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC611 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix PC611NVMeSK1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK hynix BC711 on RP5 |
| Test #125,997 - 8/23/25 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsumg970pro-default |
| Test #132,586 - 3/25/26 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN600 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | EDILOCA EN600Pro512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,545 - 4/21/24 12:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P3 Plus on Pi 5 using NVMe Base |
| Test #90,027 - 6/26/24 11:06 am | |
|---|---|
| Score: | 45,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HBJD-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVMe |
| Test #89,280 - 6/13/24 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,371 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD9801TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 980 with poe+ hat and raspi 5 |
| Test #80,496 - 3/1/24 7:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,370 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,364 - 10/17/24 12:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rocket M.2 Sabrient |
| Test #92,050 - 7/31/24 7:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MP34 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Team TM8FP4256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | kingstongen3 |
| Test #98,991 - 11/29/24 12:24 am | |
|---|---|
| Score: | 45,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung nvme on raspberry pi 5 |
| Test #130,221 - 1/6/26 4:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NE Series SSD Gen 3 |