To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #132,025 - 3/2/26 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,341 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM630 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | UMIS RPJTJ128MEE1MWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,979 - 6/26/25 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,340 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #106,924 - 4/27/25 2:47 am | |
|---|---|
| Score: | 45,339 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Phison (OEM) M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Phison PSELN128GA87MC0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | l |
| Test #96,309 - 10/16/24 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 45,295 |
| User: | ElitNick |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP P34A60 512Gb + 52Pi N07 |
| Test #91,668 - 7/25/24 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 600p M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel SSDPEKKW010T8 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | intel |
| Test #91,109 - 7/17/24 2:30 am | |
|---|---|
| Score: | 45,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | [o |
| Test #106,048 - 4/4/25 7:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,257 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE352T |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend SteamDeck 256GB on Pi 5 over NVME gen3 speed |
| Test #131,932 - 2/27/26 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 45,247 |
| User: | RPI5 |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA_Legion_710_512MB |
| Test #79,178 - 2/8/24 3:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,791 - 11/18/25 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 45,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Orico USB 3.0 to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Orico |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #99,689 - 12/11/24 6:33 am | |
|---|---|
| Score: | 45,237 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | k |
| Test #129,738 - 12/20/25 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 45,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba XG3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSN5256GPU7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #81,398 - 3/11/24 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 45,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD950PRO256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 950 Pro 256GB pcie 3.0 with Pimoroni NVMEBase |
| Test #100,970 - 1/2/25 12:28 am | |
|---|---|
| Score: | 45,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus250GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO Plus 250GB |
| Test #101,227 - 1/5/25 1:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | KingSec SSD on 1001 nvme hat |
| Test #127,864 - 10/15/25 11:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,217 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME test |
| Test #94,817 - 9/18/24 2:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 45,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Unknown SSD |
| Test #95,864 - 10/9/24 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 45,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 5 with PI M.2 Hat |
| Test #83,204 - 3/30/24 6:06 am | |
|---|---|
| Score: | 45,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE220S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend PCIe 220S on Pi 5 gen 3 with Pimoroni NVMe base |
| Test #124,845 - 7/17/25 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 45,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston NV1 M.2 NVME SSD Gen3 |