To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #85,470 - 4/20/24 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,987 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #128,267 - 10/29/25 1:13 am | |
|---|---|
| Score: | 44,977 |
| User: | f2calv |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial X6 1TB SSD on Pi 4 USB3 |
| Test #132,441 - 3/17/26 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,972 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 1TB |
| Test #86,475 - 5/1/24 8:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,946 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ256HAJD-000L1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #132,381 - 3/15/26 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 44,922 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSSTC CL1 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SSSTC CL1-3D128-Q11NVMeSSSTC128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | t |
| Test #102,801 - 1/31/25 6:12 am | |
|---|---|
| Score: | 44,918 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 970Evo |
| Test #124,490 - 7/9/25 1:24 am | |
|---|---|
| Score: | 44,882 |
| User: | jmejco |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA SSD using Pimoroni NVME Base - Raspbian |
| Test #132,012 - 3/2/26 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 44,876 |
| User: | zoraki |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,482 - 10/1/24 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 44,873 |
| User: | 990pro |
| Brand: | Samsung 990 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD990PRO4TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 990pro |
| Test #86,298 - 4/29/24 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,870 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SP UD90 on Pi 5 using EP-0210 |
| Test #131,573 - 2/16/26 1:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,863 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM951 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZFLV256HCHP-000MV |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #96,451 - 10/19/24 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 44,860 |
| User: | thexis |
| Brand: | Solidigm P44 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Solidigm SSDPFKKW512H7 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Solidigm P44 512 GB on Aliexpress side hat |
| Test #86,502 - 5/2/24 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 44,848 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPROSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #79,547 - 2/14/24 2:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,843 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Crucial CT2000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | t500 |
| Test #124,804 - 7/15/25 9:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,831 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus G3 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSG3SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #98,835 - 11/25/24 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,821 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData OEM M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SM2P41C3NVMe512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #91,935 - 7/30/24 12:24 am | |
|---|---|
| Score: | 44,817 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC511NVMeSK512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | 500SSD |
| Test #91,108 - 7/17/24 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 44,814 |
| User: | seeedstudio |
| Brand: | Colorful CN600 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Colorful CN600128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMe on PCIe to M.2 hat for Raspberry Pi 5 |
| Test #89,835 - 6/22/24 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | tt |
| Test #124,989 - 7/22/25 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,805 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p3 plus 500gb |