To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #99,858 - 12/14/24 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 44,431 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus G3 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSG3SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 1TB KIOXIA Exceria Plus G3 M.2 2280 PCIe 4.0 x4 3D-NAND TLC1TB KIOXIA Exceria Plus G3 M.2 2280 PCIe 4.0 x4 3D-NAND TLC |
| Test #103,544 - 2/12/25 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 44,428 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN770 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | WDC WDBLACKSN7701TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rock5b770 |
| Test #92,947 - 8/15/24 4:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,413 |
| User: | embedded |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ128HBHQ-000L2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | learning |
| Test #89,761 - 6/21/24 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData Legend 710 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND710 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Adata Legend 710 on PI 5 |
| Test #105,479 - 3/20/25 6:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | aa |
| Test #127,237 - 9/27/25 6:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,406 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 500MB 2280 using Raspberry Pi 5 and NVME HAT |
| Test #89,361 - 6/14/24 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 44,401 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P310 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P310240GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P310 NVME 240GB on Pi5 |
| Test #102,257 - 1/22/25 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,399 |
| User: | mokuiper |
| Brand: | Corsair MP600 Core XT |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600COREXT |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | m600 pi5 16gb |
| Test #95,261 - 9/27/24 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 44,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS512GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #105,729 - 3/27/25 4:18 am | |
|---|---|
| Score: | 44,390 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | saberent rocket 4 on pi 5 using geekworm x1015 |
| Test #132,199 - 3/8/26 8:41 am | |
|---|---|
| Score: | 44,374 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500P310SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi5 16GB CrucialNVMeSSD Pimoroni Hat |
| Test #132,290 - 3/12/26 5:21 am | |
|---|---|
| Score: | 44,372 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend TS128GMTE110S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #123,301 - 6/6/25 5:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,371 |
| User: | Shonanwalker |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SKC3000D2048G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KC3000 2TB using X1016 V1.0 M.2 hat -Gen3 6.6.78-v8-16k-pt3+ Debian Mar 12 2025:kernel8 |
| Test #105,907 - 4/1/25 1:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,365 |
| User: | JJC |
| Brand: | Kingston SSDNow KC300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SKC3000S512G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston KC3000 Pimoroni NVMe HAT to Pi 5B 16GB |
| Test #125,442 - 8/4/25 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 44,365 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX8200 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SX8200PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #103,229 - 2/6/25 5:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,363 |
| User: | sbehnke |
| Brand: | Biwin Raspberry Pi 512G SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Biwin CE430T5D100-512G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Raspberry Pi 512gb M.2 Official |
| Test #93,729 - 8/30/24 3:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,336 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi nvme hat |
| Test #97,774 - 11/10/24 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 44,332 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus G3 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSG3SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #90,018 - 6/26/24 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 44,331 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #124,133 - 6/30/25 7:18 am | |
|---|---|
| Score: | 44,326 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A60 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SP M.2PCIeSSD |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Silicon Power P34A60 SSD on Pi 5 using ElectroCookie X1001 M.2 HAT |