To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #86,264 - 4/29/24 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial T500 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000T500SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Firsttest |
| Test #90,290 - 7/1/24 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 44,310 |
| User: | pi |
| Brand: | Corsair MP600 Micro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600MICRO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | MP600 Micro |
| Test #82,903 - 3/27/24 4:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,310 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #94,019 - 9/5/24 3:08 am | |
|---|---|
| Score: | 44,294 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC501 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix BC501NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #95,587 - 10/3/24 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 44,294 |
| User: | Hombre1968 |
| Brand: | Toshiba XG5 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba KXG50ZNV256GNVMe256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung KXG50ZNV256G@pcie3x, Raspian, 8Gb Raspberry Pi 5 |
| Test #131,672 - 2/20/26 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 44,291 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZAL4512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME |
| Test #82,815 - 3/27/24 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 44,290 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 950 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD950PRO512GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | samsung 950pro |
| Test #86,118 - 4/27/24 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 44,284 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X300 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Emtec X300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | emtec |
| Test #89,248 - 6/13/24 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 44,282 |
| User: | opt5 |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi |
| Test #77,346 - 1/11/24 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 44,275 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | AData Legend 800 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData LEGEND800 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ADATA Legend 800 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #126,470 - 9/5/25 8:23 am | |
|---|---|
| Score: | 44,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston OEM KT3D4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston OM3PGP4128P-AH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 128GB Gaming M.2 2230 PCIe NVMe SSD |
| Test #126,465 - 9/5/25 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 44,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG Gammix S5 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | AData GAMMIXS50 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,333 - 2/25/25 5:16 am | |
|---|---|
| Score: | 44,270 |
| User: | rpi master |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi master |
| Test #123,124 - 6/1/25 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,263 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-2562280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingspec 256gb 2280 pcie gen 3 |
| Test #88,598 - 6/4/24 2:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,263 |
| User: | opt5 |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S1000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi5 |
| Test #98,265 - 11/16/24 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,261 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kruse - Docker Host |
| Test #80,772 - 3/3/24 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 44,259 |
| User: | mike91390 |
| Brand: | Fikwot FN501 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Fikwot FN501Pro256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | FIKWOT FN501 Pro 256GB on Raspberry Pi 5 using Geekworm X1001 Pcie |
| Test #88,049 - 5/28/24 4:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-256 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test 1 |
| Test #91,141 - 7/17/24 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 44,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NXM Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NXM-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #132,026 - 3/2/26 3:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,243 |
| User: | BlueLantern |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix HFM001TD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | P31 Gold, PCIe Gen 3, Pi5 16GB |