To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #118,174 - 5/18/25 3:02 am | |
|---|---|
| Score: | 44,105 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,044 - 4/16/24 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 44,103 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZALQ512HBLU-00BL2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung NVME on Pi 5 |
| Test #82,728 - 3/26/24 2:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi 5B Stock Crucial NVME 8 GT/s |
| Test #95,138 - 9/25/24 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 44,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent Rocket |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent SB-2130-1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | POE |
| Test #106,916 - 4/26/25 3:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 M.2 NVME SSD on Pi 5 using Electrocooki |
| Test #98,571 - 11/21/24 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,091 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Core Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Corsair MP600COREMINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | pi5 |
| Test #123,000 - 5/28/25 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 44,089 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA-EXCERIA SSD on Pi 5 8G |
| Test #83,349 - 3/31/24 8:43 am | |
|---|---|
| Score: | 44,074 |
| User: | Double5 |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Patriot M.2P300256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Patriot P300 @ gen 3 on Pimoroni NVMe base + Pi5(4gb) |
| Test #86,438 - 5/1/24 10:01 am | |
|---|---|
| Score: | 44,060 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial |
| Test #76,285 - 12/21/23 7:48 am | |
|---|---|
| Score: | 44,058 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV2000 on Pimoroni NVMe Base |
| Test #88,885 - 6/8/24 12:55 am | |
|---|---|
| Score: | 44,053 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | cru |
| Test #90,420 - 7/3/24 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,048 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial 500GB M.2 NVMe |
| Test #91,158 - 7/17/24 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,046 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #96,573 - 10/21/24 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,037 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P310 on Pi 5 using NVMe M.2 HatPlus |
| Test #84,426 - 4/9/24 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,032 |
| User: | danielsan |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPNUW-512G-1014 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test2 |
| Test #99,325 - 12/4/24 7:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,030 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | KingSpec NE-5122280 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #83,264 - 3/30/24 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,026 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #82,773 - 3/26/24 8:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 44,012 |
| User: | CHAOS |
| Brand: | Kioxia Exceria Plus G3 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAPLUSG3SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA EXCERIA PLUS G3 1TB NVMe SSD |
| Test #94,800 - 9/18/24 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 44,005 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel Optane M10 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Intel MEMPEI1J016GAL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Intel Optane Memory M10 16GB (MEMPEI1J016GAL) on Pi 5 8GB using Pi M.2 HAT+ |
| Test #132,348 - 3/14/26 12:09 am | |
|---|---|
| Score: | 44,003 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |